Obowiązkowe szkolenia wojskowe? Poseł PiS: musimy dbać o bezpieczeństwo kraju

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości zmienia sytuację po wielu latach zaniechania w sferze bezpieczeństwa naszego kraju przez poprzedników, chociażby takich jak likwidacja jednostek wojskowych, przesuwanie sił ze wschodniej ku zachodniej granicy - mówiła w Polskim Radiu 24 Lidia Burzyńska (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wziął udział również Marek Dyduch (Nowa Lewica).

2022-10-03, 09:24

Obowiązkowe szkolenia wojskowe? Poseł PiS: musimy dbać o bezpieczeństwo kraju
Uroczysta przysięga podchorążych, przyjętych na studia w czterech stołecznych uczelniach wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Akademii Marynarki Wojennej. Warszawa, 02.10.2022. . Foto: PAP/Paweł Supernak

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru. W ciągu kilku miesięcy spadła liczba tych, którzy popierają przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce.

Lidia Burzyńska komentowała wyniki sondażu. - Konflikt za naszą wschodnią granicą udowodnił, że państwo dbające o bezpieczeństwo swoich obywateli musi być przygotowane wg zasady "chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny" - stwierdziła.

Marek Dyduch zauważył, że obecnie wielu młodych ludzi nie rozumie powszechnego obowiązku obrony państwa. - Jeżeli takie szkolenie miałoby być obowiązkowe, to powinno trwać maksymalnie pół roku. Potrzebne jest szkolenie, aby każdy potrafił posługiwać się bronią, wiedział, na czym polega walka (…). Dzisiejszy czas pokazuje, że niebezpieczeństwo wojny istnieje, Polska nie jest z niego wyłączona. Powinniśmy się przygotować do tego, by młodzi ludzie mieli potencjalnie zdolność do walki, ale najpierw zrobiłbym to na zasadzie dobrowolności, a jeśli nie będzie to wystarczające, wtedy można podjąć inne decyzje - dodał.

Posłuchaj

Lidia Burzyńska i Marek Dyduch o przywróceniu obowiązkowego poboru do wojska (Polskie Radio 24 / Dwie strony) 21:30
+
Dodaj do playlisty

Za przywróceniem poboru do armii jest 35,7 proc. badanych, a przeciwko - aż 57,1 proc., pozostali nie mają zdania. Niechętne poborowi są głównie osoby młode, w wieku 18-29 lat (77 proc. badanych w tej grupie wiekowej), a także osoby 50+ (78 proc.) oraz mieszkańcy wsi (62 proc.) - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Z sondażu wynika, że przywrócenie poboru do wojska popiera głównie elektorat Zjednoczonej Prawicy (56 proc.) "Zdecydowanie tak" mówi 12,4 proc. , zaś "raczej tak" 23,3 proc. ankietowanych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Lidia Burzyńska, Marek Dyduch

REKLAMA

Data emisji: 03.10.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej