Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. "Tak wielu podchorążych jeszcze nie było"

Ponad 1,5 tys. podchorążych złoży przed południem (o godzinie 11) przysięgę wojskową. Uroczystość odbędzie się na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie z udziałem wicepremier, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

2022-10-02, 05:21

Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. "Tak wielu podchorążych jeszcze nie było"
Uroczysta przysięga elewów uczelni wojskowych. Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za kształcenie w armii Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że przysięgę na wojskowy sztandar złożą elewi ze wszystkich uczelni wojskowych.

Będzie to jedno z większych tego typu wydarzeń we współczesnej historii polskiego wojska, ponieważ - jak podkreślił wiceminister Skurkiewicz - "tak wielu podchorążych w jednym miejscu jeszcze nie odbyło najważniejszej dla żołnierza ceremonii, czyli przysięgi".

W tym roku na uczelniach wojskowych zwiększono limity przyjęć. Na pierwszy rok studiów przyjęto 1 830 elewów. Część z nich nie bierze udziału w niedzielnej przysiędze, ponieważ już wcześniej to zrobili w ramach przeszkolenia wojskowego.

Na placu apelowym WAT przysięgę złożą podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej oraz Lotniczej Akademii Wojskowej.

REKLAMA

Posłuchaj

Wojciech Skurkiewicz o przysiędze (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Rekordowe sumy na obronność

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jednostki 18. Dywizji Zmechanizowanej, nazywanej "Żelazną Dywizją", już niedługo będą wyposażone w amerykańskie czołgi Abrams oraz w śmigłowce uderzeniowe Apache. Szef MON, który obserwował ćwiczenia o kryptonimie Niedźwiedź-22, podkreślił, że dzięki takiemu uzbrojeniu "Żelazna Dywizja" będzie skutecznie bronić wschodniej granicy Polski.

Szef MON na poligonie w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) obserwował ćwiczenia NIEDŹWIEDŹ-22 z udziałem pododdziałów z wszystkich jednostek 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz żołnierzy wojsk sojuszniczych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

- Najskuteczniejszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie siły Wojska Polskiego, jest budowanie siły Wojska Polskiego. Tak się dzieje poprzez zwiększanie liczebne Wojska Polskiego, poprzez powoływanie nowych jednostek, wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesną broń oraz poprzez budowanie interoperacyjności - mówił Błaszczak.

IAR/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej