Oficjalna wizyta marszałek Sejmu w Luksemburgu. W planach spotkania z władzami i Polonią

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyrusza dziś wieczorem (9.10) z oficjalną wizytą do Wielkiego Księstwa Luksemburga. Główne punkty programu rozpoczynają się w poniedziałek (10.10) rano. Marszałek spotka się między innymi z księciem Luksemburga, przewodniczącym luksemburskiej Izby Deputowanych i przedstawicielami Polonii.

2022-10-09, 02:17

Oficjalna wizyta marszałek Sejmu w Luksemburgu. W planach spotkania z władzami i Polonią
Marszałek spotka się między innymi z księciem Luksemburga, przewodniczącym luksemburskiej Izby Deputowanych i przedstawicielami Polonii. Foto: @KancelariaSejmu

W poniedziałek przed południem przewidziana jest audiencja marszałek u wielkiego księcia Luksemburga Henryka. W gmachu miejscowego parlamentu odbędzie się spotkanie z przewodniczącym Izby Deputowanych Wielkiego Księstwa Luksemburga Fernandem Etgenem i członkami Prezydium Komisji Spraw Zagranicznych i Europejskich, Współpracy, Imigracji i Azylu. W polskiej ambasadzie Elżbieta Witek spotka się z przedstawicielami Polonii.

Luksemburg jest ostatnim wielkim księstwem na świecie, o powierzchni jedynie ponad dwóch i pół tysiąca kilometrów kwadratowych. Jest jednak ważnym centrum europejskiego biznesu i aktywnym członkiem Unii Europejskiej. Swoją siedzibę mają tu unijne instytucje, między innymi Europejski Bank Inwestycyjny czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Spotkanie z urzędnikami USA

To kolejne ze spotkań z przedstawicielami innych krajów. We wtorek Marszałek spotkała się z amerykańskimi urzędnikami w Warszawie. Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, ich wizyta w Polsce została zorganizowana przez Ambasadę RP w Waszyngtonie. 

Jak podkreślono, Witek powiedziała, że Polska stała się krajem frontowym, który od czasu inwazji Rosji na Ukrainę przyjął największą liczbę uchodźców – od wybuchu wojny do naszego kraju wjechało ich ponad 6,5 mln, a obecnie przebywa ok. 3,5 mln, są to głównie kobiety i dzieci.

Witek zapewniła też o stałym zaangażowaniu Sejmu m.in. w postaci przyjmowanych ustaw – pakietu pomocy dającego ukraińskim uchodźcom dostęp do rynku pracy, edukacji i opieki medycznej, czy też w formie uchwał np. potępiających rosyjskie ludobójstwo.

REKLAMA

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

dz/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej