20 lat temu wmurowano kamień węgielny pod Centrum Olimpijskie w Warszawie

2022-10-11, 05:00

20 lat temu wmurowano kamień węgielny pod Centrum Olimpijskie w Warszawie
Sport - kartka z kalendarza . Foto: PR

Potrzeba zmian

Na początku lat osiemdziesiątych zapadła decyzja o przeniesieniu siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego do nowego obiektu. Powstała bardzo ciekawa koncepcja, która miała doprowadzić do posadowienia budynku na miarę współczesnych wymogów oraz oczekiwań polskiego światka sportowego. Postanowiono stworzyć projekt, mający na celu skupienie w jednym miejscu kilku, poza PKOl, innych ważnych dla naszej kultury fizycznej organizacji. W kompleksie miały się znaleźć pomieszczenia dla Klubu Olimpijczyka oraz Fundacji Olimpijskiej. Dodatkowo uznano, że będzie to najlepsze lokum dla Muzeum Sportu. W tamtych czasach znajdowało się ono na terenie stadionu Skry, który raczej odpychał potencjalnych zwiedzających niż zachęcał do odwiedzenia jego podwoi.

Inspirowany sportem

Głównym projektantem nowej budowli został architekt Bogdan Kulczyński. Tak wypowiedział się o swoim pomyśle:

- Nad bryłą Centrum Olimpijskiego o rzucie elipsy dominuje zadarty w górę dach o lekkiej stalowej konstrukcji. Blisko środka jest szyb windowy, cały z przezroczystego szkła (…) Poprzez dynamikę bryły chciałem przekazać ekspresję sił i ducha sportowej rywalizacji. Szyb windowy ma symbolizować znicz olimpijski. Zamiast płomieni w czasie sierpniowych igrzysk ukoronuje go światło reflektorów skierowanych w stronę nieba -.

Pomysł był znakomity. Wszak miało być to miejsce, na terenie którego planowano przeprowadzać uroczystości związane z pożegnaniami naszych ekip udających się na igrzyska. Przed wylotem nasi zawodnicy musieli poczuć olimpijską atmosferą oraz ducha idei zaszczepionej przez barona Pierre de Coubertina.

REKLAMA

Krok po kroku

W 1986 roku, po zaakceptowaniu projektu, PKOl zwrócił się do Stołecznego Biura Planowania Urzędu m.st. Warszawy z prośbą o wskazanie lokalizacji pod budowę. Wyznaczono na ten cel grunt znajdujący się na Żoliborzu nad Wisłą, w bezpośredniej bliskości obiektów stołecznego klubu Spójna. Jednak do rozpoczęcia inwestycji droga był jeszcze daleka. Należało znaleźć partnera niezbędnego do zaangażowania się we współfinansowanie i posadowienie obiektu. Koszt powstania Centrum szacowano na 34 miliony złotych. Dopiero po 14 latach, w drodze przetargu, podpisano porozumienie z firmą Echo Investment S.A. z Kielc. To zdecydowanie przyśpieszyło dalsze działania. 10 grudnia 2001 r. burmistrz Gminy Warszawa – Centrum wydał ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 9 października następnego roku została podpisana umowa o realizacji przedsięwzięcia pomiędzy PKOl i Echo Investment S.A.

20 lat temu

Dokładnie 11 października tego samego roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Olimpijskiego. Prace trwały prawie dwa lata. 27 maja 2004 roku nastąpiło uroczyste oddanie obiektu do użytku. Zbiegło się ono z ceremonią pożegnania naszych reprezentantów udających się do Aten na XXVIII letnie igrzyska. W obchodach wziął udział ówczesny prezydent naszego kraju.

- Gdy zastanawiam się dlaczego chcemy, żeby Centrum Olimpijskie powstało, to myślę, że z szacunku dla idei olimpijskiej, ruchu olimpijskiego i dla wielkich osiągnięć Polaków na igrzyskach. Tak naprawdę fundamentem tego budynku nie będą tylko te fundamenty tutaj stworzone, ale tym fundamentem są medale olimpijczyków polskich, starty Polaków na olimpiadach oraz ogromny wysiłek setek tysięcy młodych ludzi, którzy do igrzysk się przygotowywali chociaż nie wszystkim dane było wystartować -  stwierdził Aleksander Kwaśniewski na uroczystym otwarciu Centrum Olimpijskiego.

Budynek zlokalizowany jest w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Gdańskie 4. Jego bryłę można podziwiać przejeżdżając trasą szybkiego ruchu przebiegającej nieopodal. Duża przestrzeń parkingowa daje możliwość zwiedzania Muzeum Sportu i Turystyki szerokim rzeszom kibiców oraz turystów. Aby odwiedzający mogli spędzać więcej czasu w siedzibie PKOl oddano im do użytku klub fitness oraz restaurację. Od momentu, kiedy Centrum Olimpijskie otworzyło swoje podwoje odbywają się w nim najważniejsze spotkania oraz uroczystości związane z polskim sportem.

REKLAMA

Źródło: olimpijski.pl, prezydent.pl, sztuka-architektury.pl,

AK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej