Połączenie PKN Orlen i PGNiG. Daniel Obajtek: bezpieczeństwo energetyczne i stabilny zysk
Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
2022-10-10, 19:24
Akcjonariusze PGNiG przegłosowali w poniedziałek połączenie z Orlenem. Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu spółki za połączeniem oddano ponad 99,99 proc. głosów. Decyzja oznacza, jak stwierdził prezes Obajtek, że "wielkimi krokami zbliżamy się do wzmocnienia największego w tej części Europy koncernu multienergetycznego".
- Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG, a wcześniej dzięki fuzji z Lotosem i Energą stworzymy Grupę, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom jeszcze lepszą i bardziej atrakcyjną ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenił prezes PKN Orlen.
Synergia biznesowa
Jak podkreślił, spółka taka jak PKN Orlen, aby się rozwijać i skutecznie konkurować na rynku, nie może działać tylko w ramach sektora paliwowo-rafineryjnego, jak np. 10-20 lat temu.
- Konieczne są akwizycje, które integrują najważniejszych graczy, tworząc synergię biznesową, która m.in. polega na tym, że każda ze spółek daje coś sobie nawzajem. Dzięki temu w obszarach, w których działała, jest w stanie zaoferować klientowi więcej, lepiej, a często i taniej - wskazał Obajtek.
REKLAMA
Bezpieczeństwo energetyczne regionu
Według niego wejście PGNiG do zintegrowanej Grupy oznacza też większą gwarancję stabilnych dostaw surowców, w tym gazu, a w konsekwencji połączenie spółek przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, które jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji geopolitycznej.
- Już zidentyfikowaliśmy szereg obszarów, wokół których możemy zbudować centra kompetencyjne PGNiG i są to m.in. poszukiwania i wydobycie węglowodorów, dystrybucja i magazynowania gazu oraz wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - zaznaczył prezes Obajtek.
Poparcie dla połączenia
Akcjonariusze PGNiG podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki przegłosowali w poniedziałek jej połączenie z PKN Orlen. Za odpowiednią uchwałą padło ponad 99,99 proc. oddanych głosów, reprezentujących 85,83 proc. akcjonariuszy PGNiG.
Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu.
Rząd na połączenie Orlenu i PGNiG zgodził się 26 września. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen podjęło uchwałę w sprawie połączenia z PGNiG oraz o odpowiednich zmianach w statucie PKN Orlen 28 września br.
- Umowa PGNiG ze spółkami PGE. Kontrakt na dostawy gazu zapewni bezpieczeństwo energetyczne
- Grupa Orlen rozpoczęła rebranding. Trwa włączanie stacji Lotosu do sieci sprzedaży
fc/kor
REKLAMA
REKLAMA