Kolejne próby sforsowania zapory. SG zatrzymała Białorusinów podejrzanych o organizację przerzutu ludzi
Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w Warszawie troje obywateli Białorusi podejrzanych o organizację nielegalnego przerzutu ludzi do Polski. SG poinformowała też, że minionej doby 70 cudzoziemców próbowało pokonać zaporę na granicy polsko-bialoruskiej.
2022-10-13, 11:22
Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali troje obywateli Białorusi podejrzanych o organizację nielegalnego przerzutu ludzi przez granicę z Białorusi i Litwy do Polski oraz dalszego ich przewozu do Europy Zachodniej. Po postawieniu zarzutów, jedna osoba została aresztowana.
Zatrzymanie, które miało miejsce w Warszawie, poprzedzone było kilkumiesięcznym rozpracowaniem grupy. W ramach tych działań funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej współdziałali ze służbami granicznymi Litwy, a działania między krajami koordynowane były przez Europol - poinformowała w czwartek mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik POSG w Białymstoku.
Podejrzani, to dwóch mężczyzn i kobieta w wieku 25-31 lat. Zatrzymani zostali tuż przed odlotem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W trakcie przeszukania ich samochodów i miejsc zamieszkania w Warszawie, funkcjonariusze SG znaleźli kilkadziesiąt tys. euro i kilka tys. dolarów.
Przerzut ludzi
Według dotychczasowych ustaleń śledztwa, które jest nadzorowane przez białostocką prokuraturę okręgową, grupa działała aktywnie od początku 2022 roku. Podejrzani byli w kontakcie z organizatorami nielegalnej migracji z Bliskiego Wschodu. Ci wskazywali liczbę osób i miejsce, w którym migranci oczekiwali na odbiór po nielegalnym przekroczeniu granicy.
REKLAMA
Białorusini zamieszczali ogłoszenia na rosyjskojęzycznych komunikatorach internetowych z ofertami pracy i tak wyszukiwali kierowców do przewozu osób z pogranicza Polski i Litwy. Koordynowali też pracę kierowców - wskazywali im bezpieczną drogę odjazdu od granicy państwa i monitorowali trasy, które wiodły głównie do Niemiec.
- Organizatorzy uzyskiwali znaczne zyski z procederu, płacąc kierowcy za przewóz migrantów od 200 do 1000 euro za osobę - dodała mjr Zdanowicz.
Po postawieniu całej trójce zarzutów, uznawany za głównego organizatora 25-latek, który oprócz zarzutu organizacji nielegalnej imigracji jest też podejrzany o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.
Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 329 osób podejrzanych bądź o pomocnictwo i organizację nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej i polsko-litewskiej.
REKLAMA
Obecnie prowadzonych jest kilkaset postępowań przygotowawczych dotyczących nielegalnej migracji, a działania prowadzone są na terenie całego kraju.
Przekroczenia granicy
70 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała w czwartek rano Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejnego kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.
Jak podała SG na Twitterze, wśród osób, które w środę próbowały przekroczyć granicę byli obywatele m.in. Erytrei, Etiopii, Sudanu i Kuby. Kilkunastoosobowa grupa podchodziła pod barierę, ale wycofała się na Białoruś.
Straż Graniczna zatrzymała też kolejnego kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Ukrainiec przewoził w aucie cztery osoby: obywateli Iranu i Iraku. "Wszyscy zostali zatrzymani" - podała SG.
REKLAMA
Budowa zapory
W lipcu i sierpniu SG odnotowała po ok. 900 takich prób. We wrześniu było ich blisko 1,3 tys. w całym miesiącu. Łącznie od początku października SG zanotowała ponad 1 tys. prób.
Po zbudowaniu stalowego ogrodzenia na granicy z Białorusią, prowadzone są jeszcze prace związane z uruchomieniem tam tzw. bariery elektronicznej. Pierwsze jej kilometry mają być uruchomione prawdopodobnie w październiku. Pełne uruchomienie systemu złożonego m.in. z sieci detektorów i kamer wraz z Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą trafiać sygnały z urządzeń na granicy, planowane jest na koniec roku.
Od 1 lipca obowiązuje w Podlaskiem – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje do końca listopada w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
Decyzja ma związek z trwającymi pracami przy budowie zabezpieczeń elektronicznych.
REKLAMA
ZOBACZ: Co mieszkańcy Podlasia myślą o zaporze
PAP,pkur
REKLAMA