"UE powinna nałożyć na Białoruś takie same sankcje jak na Rosję". Jest propozycja synchronizacji kar

2022-10-14, 19:07

"UE powinna nałożyć na Białoruś takie same sankcje jak na Rosję". Jest propozycja synchronizacji kar
Polska - UE powinna nałożyć na Białoruś takie same sankcje jak na Rosję. Foto: Shutterstock.com/carlo deviti

Unia Europejska powinna nałożyć na Białoruś takie same sankcje jak na Rosję - uważa Polska, kraje bałtyckie i Irlandia. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że te państwa wysłały do Komisji Europejskiej projekt swoich propozycji dotyczących dziewiątego pakietu restrykcji wobec Rosji oraz sankcji wobec reżimu w MińskuChodzi o synchronizację sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś. Na ten temat dyskutuje się w Brukseli już od jakiegoś czasu.

Zdaniem unijnych dyplomatów z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia cele są dwa - po pierwsze chodzi o to, by uderzyć jak najmocniej w białoruską gospodarkę i zmusić reżim w Mińsku, by przestał pomagać Moskwie w wojnie na Ukrainie, a po drugie, by Rosjanie nie próbowali obchodzić sankcji. Pytanie czy będzie jednomyślna zgoda wszystkich krajów po ostatnich doniesieniach, że Rosja atakowała cywilne cele na Ukrainie wykorzystując białoruskie bazy.

Posłuchaj

Polska - UE powinna nałożyć na Białoruś takie same sankcje jak na Rosję. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Propozycje kolejnych sankcji wobec Moskwy

Jeśli natomiast chodzi o propozycje kolejnych sankcji wobec Moskwy, to jest wśród nich między innymi zakaz importu diamentów z Rosji, zakaz stosowania oprogramowania antywirusowego Kaspersky na terenie Unii oraz zakaz sprzedaży Rosjanom nieruchomości. To są sankcje, które w czasie negocjacji nad ósmym pakietem restrykcji zostały z niego wykreślone. Ponadto piątka krajów ponowiła postulat odcięcia od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT wszystkich rosyjskich banków, nałożenia sankcji na sektor energii jądrowej, objęcia restrykcjami kolejnych usług.

Czytaj także:

Przydacz: Putin i Łukaszenka wykorzystują ludzi jako naboje. Nie można wykluczyć kolejnych operacji hybrydowych

dn

Polecane

Wróć do strony głównej