Wojna na Ukrainie. Były szef BBN: głos naszego regionu ws. transformacji NATO jest słuchany

- Rola Polski i innych państw we wsparciu Ukrainy przyczyniła się do tego, że opinia krajów regionu w sprawie transformacji NATO jest słuchana - powiedział doradca społeczny prezydenta, były szef BBN Paweł Soloch.

2022-10-19, 18:11

Wojna na Ukrainie. Były szef BBN: głos naszego regionu ws. transformacji NATO jest słuchany
Soloch: głos naszego regionu ws. transformacji NATO jest słuchany. Foto: KPRP/Krzysztof Sitkowski

To nie jest wojna tylko przeciw Ukrainie, to wojna przeciwko Europie, wojna, która zagraża równowadze i bezpieczeństwu całego świata - powiedział Soloch, który w środę w Warszawie wziął udział w zorganizowanej przez Instytut Sobieskiego konferencji o bezpieczeństwie na wschodniej flance NATO. - Polska jest bezpośrednim zapleczem w tej wojnie - dodał, podkreślając, że tędy "idzie gros potężnej pomocy z Zachodu", która pomaga bronić się Ukrainie.

Jak do tej pory udawało się wysyłać wystarczająco mocne sygnały do Rosji, że wszelka próba podważenia czy blokowania tego kanału może się spotkać z odpowiedzią sojuszniczą - powiedział Soloch, wskazując na obecność żołnierzy i instalacji NATO w regionie.

Wyraził przekonanie, że wobec udzielanej przez Polskę pomocy wojskowej i przyjęcia uchodźców z Ukrainy "trudno rozmawiać o docelowym odbudowaniu pokoju w Europie bez udziału - w pierwszym rzędzie w sposób oczywisty - Ukrainy, ale również bez udziału Polski".

Polska sięga po współpracę z Koreą

- My, podobnie jak nasi sojusznicy, przede wszystkim państwa flanki wschodniej, chcielibyśmy, żeby z tego zostały wyciągnięte wnioski dla dalszego funkcjonowania NATO - powiedział.

Przypomniał, że Polska, tak jak kraje bałtyckie, Rumunia i inne państwa regionu, opowiada się za zwiększeniem obecności wojsk sojuszniczych, rozbudową batalionowych grup bojowych do poziomu brygad, zwiększenia zdolności do przerzutu wojsk i transformacji Sojuszu.

- I jesteśmy w tym słuchani razem z naszymi partnerami - podkreślił. Jak powiedział, chodzi o to, żeby "sam proces decyzyjny był bardziej automatyczny, żeby decyzje w wymiarze wojskowym zapadały szybciej, w sposób bardziej jednoznaczny".

Nawiązując do dyskusji o konieczności standaryzacji uzbrojenia i zwiększenia produkcji broni, stwierdził, że "tej broni dzisiaj zwyczajnie brakuje, dlatego Polska sięga po współpracę z Koreą i innymi państwami".

W środę została zawarta umowa ramowa na dostawę 288 wyrzutni artylerii rakietowej z Korei Południowej. W sierpniu i wrześniu MON podpisało umowy o dostawach czołgów, gąsienicowych armatohaubic i lekkich samolotów bojowych z tego kraju.

Czytaj również:

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie video z rozmowy

dn/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej