Premier Morawiecki zapewnia: sprowadzamy certyfikowany węgiel, jego jakość jest sprawdzana
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Porcie Gdańskim, że w ciągu ośmiu miesięcy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zbudowano całą logistykę związaną z dostawami węgla do Polski. Jak poinformował, "tylko w ostatnim tygodniu do różnych samorządów, elektrociepłowni i elektrowni w całym kraju wyjechało 169 pociągów pełnych węgla, 2700 TIR-ów". Dodał, że jakość surowca jest sprawdzana trzykrotnie.
2022-10-22, 13:23
Premier Mateusz Morawiecki w sobotę po południu przewodniczył posiedzeniu komitetu węglowego, który obradował w Porcie Gdańskim - poinformowała kancelaria szefa rządu. Tematem spotkania były kolejne kroki w dystrybucji węgla znajdującego się w portach.
Po spotkaniu szef rządu powiedział, że w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę, Polska stanęła "przed bezprecedensowymi wyzwaniami". - Kierunki handlu węglem trzeba było odwrócić niemal o 180 stopni - zaznaczył. Dodał, że wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel informował go, że w miejscach w Porcie Gdańskim, gdzie obecnie widać hałdy węgla, jeszcze kilka miesięcy temu było pusto. To oznacza, tłumaczył premier, że w okresie od wybuchu wojny na Ukrainie, zbudowano całą logistykę związaną z dostawami surowca do Polski.
Dostawy węgla do Polski
Mateusz Morawiecki podkreślił, że węgiel - "certyfikowany, dobrej jakości" - zamawiany jest z 17 różnych kierunków. - Dbamy o to, by współpraca z samorządami była jak najlepsza, dziękuję samorządom, bo udało się uzgodnić zasady współpracy. Idziemy z odpowiednią legislacją - wskazał premier.
Jak dodał, wiadomości od importerów potwierdzają, że sprowadzany węgiel jest węglem, którego jakość jest sprawdzana kilkukrotnie. - Donald Tusk mówił o sprowadzaniu gliny, o kamieniach przemalowanych na czarno. Przed chwilą odebrałem meldunki importerów, które potwierdzają, że węgiel ściągany do Polski jest wysokiej, trzykrotnie sprawdzanej jakości - podkreślił.
REKLAMA
Wskazał także, że "dramatyczna i trudna sytuacja, z jaką się mierzymy, tworzy bardzo dobre podłoże do fake newsów". - Dlatego na Radzie Europejskiej wszyscy przywódcy przyjęli zapis, że przyczyną tego kryzysu jest napaść Rosji na Ukrainę - powiedział.
Szef rządu dodał ponadto, że "ponad tysiąc gmin zadeklarowało odbiór węgla od importerów i cały ciąg logistyczny jest już przygotowany". Jak dodał, gmina może odebrać węgiel od importera w cenie 1500 zł. - Cieszę się, że cała logistyka sprzedaży zaczyna działać we właściwy sposób i węgiel trafia do odbiorców - podkreślił. - Dziękuję samorządom, które z nami współpracują za pozytywną odpowiedź na apel rządu. Ręka w rękę pracujemy nad dostawami węgla do gospodarstw domowych. Tych, którzy jątrzą, proszę, aby posłuchali RE i właściwej interpretacji przyczyn tego kryzysu - zaznaczył.
Embargo na rosyjski węgiel
Premier Mateusz Morawiecki został także zapytany o to, czy rząd nie rozwiązuje problemów z węglem, które de facto sam stworzył. Szef rządu odpowiedział, że formułując taki zarzut, trzeba by założyć, że to rząd wywołał wojnę na Ukrainie, sam nałożył embargo na rosyjski węgiel - a nie cała Unia Europejska - że to rząd jest winny globalnemu kryzysowi. Ocenił, że formułowanie takich tez jest niewłaściwe.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki oświadczył, że "nie żałuje", że embargo na rosyjski węgiel zostało szybko nałożone. Wskazywał przy tym, że popierały to wiosną wszystkie siły polityczne w Polsce. - Pokazaliśmy, że solidarność z walczącą Ukrainą, która walczy także o nasze bezpieczeństwo i o pokój w całej Europie to nie są puste słowa - zaznaczył.
Dodał, że walka Ukraińców jest warta tego wysiłku logistycznego, z którym dzisiaj mierzy się Polska. - Jestem przekonany, że damy radę, że spełnimy nasze obietnice wobec mieszkańców - zapewnił.
Posłuchaj
REKLAMA
ng,ms//Twitter//PAP//IAR
REKLAMA