"Milowy krok stał się faktem". Niedzielski o nowych uprawnieniach lekarzy POZ
"Milowy krok w reformie podstawowej opieki zdrowotnej stał się faktem" - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, nawiązując do podpisania pierwszej umowy na świadczenie usług opieki koordynowanej w POZ, dającej większe uprawnienia lekarzom rodzinnym.
2022-10-23, 09:00
W Katowicach podpisano w piątek pierwszą w Polsce umowę opiekę koordynowaną w POZ. Daje ona szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł teraz zlecać pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.
"Milowy krok w reformie podstawowej opieki zdrowotnej od wczoraj stał się faktem" - napisał w sobotę na Twitterze szef MZ komentując podpisanie umowy.
Indywidualne plany leczenia od lekarzy POZ
Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że leczenie będzie oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii, bo to na nie - jak uzasadnia MZ - najczęściej chorują Polacy.
REKLAMA
W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano choroby z tych zakresów, lekarz POZ przeprowadza poradę kompleksową, na której ustala indywidualny plan leczenia.
Łatwiej o specjalistyczne badania
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG; EKG wysiłkowe; Holter EKG (24, 48, 72 godz.); USG Doppler naczyń kończyn dolnych oraz ECHO serca.
Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista.
- To znaczne ułatwienie dla pacjentów - mówił w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
REKLAMA
Posłuchaj
Adam Niedzielski: opieka koordynowana to postawienie potrzeb pacjenta w centrum uwagi (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Jarosław Kaczyński: musimy zmienić sytuację na SOR-ach
- Założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Prof. Maciejczyk: poprawiliśmy komunikację z chorymi
- Radziwiłł: trzy ważne placówki w Warszawie otrzymały prawie 700 mln zł z Funduszu Medycznego
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska gościem Polskiego Radia 24 - zobacz nagranie rozmowy
IAR, PAP/ mbl
REKLAMA