Kto będzie partnerem przy budowie elektrowni jądrowej? Sasin: jesteśmy coraz bliżej decyzji
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że "jest bardzo duża szansa, aby to Amerykanie wybudowali elektrownię atomową w Polsce". - Musimy szybko podejmować decyzje w sprawie budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o zupełnie nowe źródła energii - zaznaczył.
2022-10-23, 18:58
W Waszyngtonie odbyły się dziś polsko-amerykańskie rozmowy o atomie. Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkali się z sekretarz energii USA Jennifer Granholm.
Jacek Sasin mówił, że spotkanie w sprawie budowy elektrowni jądrowej "zostało zwołane w trybie pilnym, bo dotyka nas kryzys energetyczny". Wicepremier zaznaczył, że kryzys ten powoduje, iż trzeba szybko podejmować decyzje budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego, w oparciu o zupełnie nowe źródła energii, a takim źródłem - jak podkreślał Jacek Sasin - jest atom.
Posłuchaj 00:23 12008642_2.mp3 Jacek Sasin w USA o budowie elektrowni atomowej w Polsce (IAR)
Westinghouse
Pytany o to, czy oznacza to wybór amerykańskiej firmy Westinghouse, odpowiedział, że po rozmowach w Waszyngtonie można powiedzieć, iż jest "bardzo duża szansa", że to amerykańska firma będzie dostawcą technologii w trzech pierwszych budowanych w Polsce reaktorach. - Myślę, że jest bliżej niż dalej takich decyzji - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
- Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Jacek Sasin podał szczegóły dot. wykonawcy
- "Poznaj Atomickich". Resort klimatu chce nas przekonać do energetyki jądrowej
- Samorządy współwłaścicielami elektrowni atomowej? Śmiała koncepcja polskich naukowców
Razem z Min. @moskwa_anna spotkaliśmy się z @SecGranholm. Rozmawialiśmy o współpracy w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Dziękuję za to dobre i perspektywiczne spotkanie.
Stanowisko minister klimatu i środowiska
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że podczas spotkania z sekretarz energii omówiono "decydujące szczegóły amerykańskiej oferty". "W ciągu najbliższych dni ogłosimy decyzję rządu w tej sprawie. To strategiczna inwestycja dla rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego Polski" - zaznaczyła.
REKLAMA
Jak powiedziała, strona polska "chce jak najszybciej wybrać technologię, by móc przystąpić do projektowania". Dodała, że harmonogram rządowy przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2026 roku, co oznacza, że w 2033 roku stanąłby w Polsce pierwszy reaktor, który zaopatrywałby w energię 4 miliony gospodarstw domowych.
W połowie września Amerykanie zaproponowali budowę sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych o amerykańską technologię. Zaproponowali też współpracę w obszarze cywilnej energetyki jądrowej. Pozostałe dwie oferty złożyły francuski koncern EDF oraz koreańskie przedsiębiorstwo KHNP.
IAR/jb/kmp/kor
REKLAMA