Koszty materiałów budowlanych i robocizny. Zobacz najnowszą analizę rynku

W III kw. 2022 r. podwyżki cen wielu materiałów budowlanych spowolniły, a części spadły - wynika z analizy portalu GetHome.pl. Eksperci zwrócili uwagę, że przyspieszył natomiast wzrost kosztów robocizny.

2022-10-24, 15:44

Koszty materiałów budowlanych i robocizny. Zobacz najnowszą analizę rynku
Rusza pilotaż elektronicznego systemu składania dokumentacji budowlanej.Foto: Pixabay

Eksperci portalu zwrócili uwagę m.in. na blisko 30 proc. obniżkę w III kwartale br. cen stali konstrukcyjnej, która w II kwartale podrożała o ponad 53 proc. "Część inwestorów najpewniej ucieszy wyhamowanie cen stolarki oraz korekta cen materiałów ociepleniowych i z betonu. W pierwszym półroczu drożały one bowiem bardzo mocno" - wskazano w analizie GetHome.pl. Dodano, że ustabilizowały się ceny wyrobów z drewna, które w analogicznym okresie przed rokiem, jak przypomniano, podrożały o 33 proc.

Dodano, że ceny większości wyrobów budowlanych zwiększyły się - np. gips i wyroby z gipsu były o 5,5 proc. droższe niż trzy miesiące wcześniej, choć pierwsza połowa roku zapowiadała spadek cen - wskazał portal GetHome.pl, którzy powołał się na dane serwisu Intercenbud, analizującego ceny zawarte w kosztorysach sporządzanych przez inwestorów i wykonawców robót budowlanych.

Analitycy zwrócili uwagę, że z powodu wysokiej inflacji "rosną oczekiwania płacowe pracowników budowlanych" - w trzecim kwartale koszty robocizny wzrosły o ponad 6 proc., czyli więcej niż przez całe pierwsze półrocze.

Ceny materiałów budowlanych użytych do budowy domu jednorodzinnego były w III kwartale nawet o 22 proc. wyższe niż przed rokiem - wskazali eksperci GetHome.pl.

REKLAMA

Zwrócili uwagę, że budownictwo jednorodzinne "przeżywa zapaść". W okresie dziewięciu miesięcy inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę ok. 68,5 tys. mieszkań, co jest wynikiem gorszym od ubiegłorocznego o blisko jedną piątą; ponadto od marca z każdym miesiącem rozpoczynanych budów było coraz mniej - stwierdzili eksperci, którzy zacytowali dane GUS.

Dodano, że większe hamowanie widać w budownictwie wielorodzinnym. "Dobrą passę firm deweloperskich przerwała seria podwyżek stóp procentowych. Ich konsekwencją był spadek zdolności kredytowej potencjalnych nabywców mieszkań, a w efekcie – ich sprzedaż" - zaznaczyli eksperci GetHome.pl. Np. w stolicy była ona w III kw. 2021 r. o 38 proc. mniejsza niż na początku roku. "Ceny mieszkań osiągnęły bowiem poziom, który coraz mniej kupujących, zwłaszcza posiłkujących się kredytem, jest w stanie zaakceptować" - stwierdzili. W tej sytuacji wielu deweloperów wstrzymuje nowe inwestycje. Według GUS, w okresie dziewięciu miesięcy rozpoczęli budowę ok. 93,8 tys. mieszkań, czyli o ponad jedną czwartą mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem - dodali.

Czytaj także:

Jednocześnie wrzesień przyniósł odbicie w liczbie rozpoczynanych budów mieszkań - dodali eksperci Gethome.pl. "Dane sierpniowe GUS pokazały, że zapaść w budownictwie deweloperskim ma miejsce przede wszystkim w największych metropoliach, czyli w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu" - zauważono.

REKLAMA

Dodano, że m.in. w Rzeszowie, Gdyni, Radomiu i Olsztynie GUS odnotował w okresie ośmiu miesięcy wzrost liczby rozpoczętych mieszkań. "Wzrosła też w tym czasie aktywność lokalnych firm deweloperskich w niektórych miejscowościach okalających największe metropolie, gdzie mieszkania są średnio o 30-40 proc. tańsze" - stwierdzili eksperci GetHome.pl.

W ocenie autorów analizy deweloperzy najpewniej liczą na stabilizację lub nawet na spadek kosztów budowy.

IAR/PAP, akg 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej