Dworzec kolejowy w Ożarowie Mazowieckim zostanie przebudowany. PKP podpisało kontrakt
Koszt przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to ponad 10 milionów złotych. Planowany termin jego otwarcia po modernizacji to jesień 2023 roku. Pierwsze prace budowlane ruszą już niebawem.
2022-10-26, 14:12
- Rozpoczęcie przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców - powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Przebudowa dworca
Dworzec po przebudowie będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po wschodniej stronie budynku powstanie nowa pochylnia dla wózków, a od frontu miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Na dworcu pojawią się również m.in. ścieżki prowadzące, plany dotykowe oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.
Przebudowa dworca Ożarów Mazowiecki to również inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo. Żeby ograniczyć straty ciepła, budynek zostanie ocieplony od wewnątrz, wyposażony w kurtyny powietrzne przy głównych wejściach oraz nową stolarkę okienną i drzwiową. Do ogrzewania dworca zamiast kotłowni gazowej będzie używana pompa ciepła.
W projekcie uwzględniono również budowę zbiorników podziemnych do gromadzenia deszczówki. Po oczyszczeniu zostanie ona użyta do podlewania terenów zielonych oraz spłukiwania toalet. O optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem nadzorujący pracę urządzeń i instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa.
REKLAMA
Przebudowa dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Oprócz budowy pochylni i miejsc postojowych nowością będzie, wzniesiona od podstaw wiata rowerowa, która pomieści 16 jednośladów. W pobliżu dworca zostaną ułożone nowe chodniki, zamontowane elementy małej architektury (m.in. kosze i ławki), a także uporządkowana zieleń.
- 16 lokomotyw hybrydowych dla PKP Intercity. Umowa podpisana
- W 2030 r. cała flota będzie nowa lub zmodernizowana. PKP Intercity ujawnia plany zakupowe
- Modernizacja dworca Warszawa-Zachodnia. Od poniedziałku nowy etap i duże zmiany dla pasażerów
IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk
REKLAMA