"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

Podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że "ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej".

2022-10-27, 10:05

"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

We wtorek o godz. 9.00 po raz pierwszy w historii równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach, Byczynie (opolskie), Bobolicach (zachodniopomorskie) oraz Staszowie (świętokrzyskie) odbył się demontaż czterech pomników poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej. W Głubczycach, na briefingu prasowym związanym z demontażem pomnika, obecny był prezes IPN dr Karol Nawrocki.

"Światowa rewolucja i eksterminacja"

- Ten pomnik jest symbolem systemu, który już w swoich teoretycznych podstawach w II połowie XIX w. nawoływał do światowej rewolucji i eksterminacji, likwidacji konkretnych grup społecznych - powiedział w Głubczycach dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN wskazał, że symbolizuje również, system, "który zbudował sobie po 1917 r., »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, mordujący swoich własnych obywateli, głodzący Kazachów, Ukraińców, mordujący Polaków w latach 1937-1938 w wyniku operacji antypolskiej NKWD".

Czytaj także:

"Najtragiczniejszy konflikt w historii świata"

- To symbol systemu, który ręka w rękę z Adolfem Hitlerem rozpoczął II wojnę światową, a więc najtragiczniejszy konflikt w historii świata. Symbol systemu, który po 1945 r. zwasalizował, skolonizował połowę Europy - w tym nasz kraj, Polskę - i który nadal mordował polskich bohaterów w ubeckich katowniach, w lasach, na ulicach - podkreślił Nawrocki.

Posłuchaj

Karol Nawrocki: Jesteśmy zdeterminowani w tym dziele i chcemy, aby wszystkie 60 pomników zniknęło z Polski (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Przypomniał, że jest to także "symbol systemu, który mordował w latach 70. i 80. polskich robotników i działaczy opozycji antykomunistycznej w różnych regionach Polski". - W końcu to symbol systemu, który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej, i który odpowiada w warstwie wartości i mentalnej za śmierć współczesnych Ukraińców w XXI w. - podkreślił Nawrocki.

Pomnik w Głubczycach

Pomnik "Wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach został wzniesiony w 1945 roku w parku miejskim. Upamiętniał czerwonoarmistów poległych na terenie powiatu głubczyckiego. Obelisk, przed którym stała figura żołnierza sowieckiego z pistoletem maszynowym, umieszczono na cokole dawnej Kolumny Zwycięstwa, upamiętniającej pruskie wiktorie z końca XIX wieku.

REKLAMA

Rozbiórka pomnika w Głubczycach objęła demontaż obelisku i sowieckiego żołnierza z zachowaniem zabytkowego cokołu, na którym zostanie usytuowane nowe upamiętnienie sfinansowane przez IPN.

Posłuchaj

O godz. 9.00 w czterech miejscowościach - Głubczycach i Byczynie, w Bobolicach oraz w Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN, jednak po raz pierwszy w historii wyburzanie przeprowadzono równocześnie w kilku miejscowościach. Relacja Przemysława Lisa (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Przemówienie prezesa IPN podczas demontażu pomnika

IAR/jb,jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej