Dariusz Wieczorek: chwała rządowi za Baltic Pipe, minus za politykę energetyczną

- Gdyby równolegle od 2015 roku powstawały, wraz z elektrownią atomową OZE, farmy wiatrowe na morzu i były modernizowane sieci energetyczne, to nie mielibyśmy dziś problemu z węglem i energią elektryczną - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.   

2022-10-28, 17:22

Dariusz Wieczorek: chwała rządowi za Baltic Pipe, minus za politykę energetyczną
Dariusz Wieczorek. Foto: PR24/TJ

Amerykańska oferta w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Polsce, współpraca w ramach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz działania na rzecz bezpieczeństwa energetycznego były głównymi tematami rozmów podczas spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm. Rozmowy odbyły się 23 października w Waszyngtonie.

"Energetyka jest kluczową sprawą"

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że kwestia elektrowni atomowej była też tematem kampanii wyborczej w 2015 roku. - Nowa władza nic z tym nie zrobiła przez siedem lat. Dopiero teraz pojawiła się ustawa dotycząca elektrowni atomowej, którą buduje się ok. 15 lat. Mówi się, że elektrownia będzie do 2033 roku. Gdyby równolegle od 2015 roku powstawały OZE, farmy wiatrowe na morzu i były modernizowane sieci energetyczne, to nie mielibyśmy dziś problemu z węglem i energią elektryczną - powiedział Dariusz Wieczorek. 

- Nie szukajmy winnych w zamierzchłych czasach. Zjednoczona Prawica rządzi od siedmiu lat. Można spierać się politycznie, ale energetyka jest kluczową sprawą dla funkcjonowania każdego państwa. Gdyby nie popełniono błędów, to nie mielibyśmy dziś problemów. Trudno będzie nadrobić ten czas, jeżeli się nie inwestowało. Rolą każdego rządu jest dbałość o bezpieczeństwo energetyczne. Chwała rządowi PiS za Baltic Pipe, ale będę krytykował kwestie zaniedbań w energetyce. Polityka energetyczna to wielki minus rządu. Ktokolwiek mówi, że ceny energii to wina Putina i pandemii, ten kłamie - dodał. 

Posłuchaj

Dariusz Wieczorek gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24) 12:47
+
Dodaj do playlisty

Wsparcie partnerów

W październiku 2020 r. zawarta została polsko-amerykańska umowa o współpracy w dziedzinie cywilnej energii jądrowej. Ostatnim elementem tej umowy jest podjęcie decyzji, czy polski rząd przyjmie końcowy raport strony amerykańskiej ws. budowy elektrowni jądrowej. Amerykanie mieli 18 miesięcy na przygotowanie odpowiednich dokumentów i oferty. 

REKLAMA

W połowie września br. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes Westinghouse Polska przekazali "Raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze Cywilnej Energetyki Jądrowej". Jak informowało wówczas MKiŚ, raport "jest szczegółową dwustronną mapą drogową mającą prowadzić do budowy sześciu wielkoskalowych reaktorów opartych na amerykańskiej technologii".

Oprócz Amerykanów swoje oferty dot. budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) i Koreańczycy (KHNP).

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica)
Data emisji: 28.10.2022
Godzina emisji: 16.35

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej