Włodzimierz Sedlak, twórca polskiej szkoły bioelektroniki

111 lat temu, 31 października 1911 roku, urodził się Włodzimierz Sedlak - jeden z najwybitniejszych polskich duchownych katolickich, dzięki któremu możemy mówić o polskiej szkole bioelektroniki.  

2022-10-31, 05:35

Włodzimierz Sedlak, twórca polskiej szkoły bioelektroniki
Zdj. ilustracyjne . Foto: shutterstock.com

Kapłan i uczony

Włodzimierz Sedlak, wyświęcony na kapłana w 1935 roku, w czasie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie. Po wojnie zaś uzupełnił wykształcenie, studiując antropologię na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jeśli chodzi o działalność naukową Włodzimierza Sedlaka, zajmował się on archeologią, geologią, paleontologią, paleobiochemią i paleobiofizyką. To dzięki niemu w nauce funkcjonuje pojęcie elektromagnetycznej teorii życia, którą wywodził w swojej habilitacji "Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego".

Bioelektronika, której był współtwórcą w polskiej nauce, zajmuje się związkami elektroniki i biologii (życie i zachowanie się żywych organizmów dają asumpt do konstruowania biopodobnych elementów elektronicznych). Niezależnie od naukowego charakteru teorii tworzonych przez księdza profesora wiele osób ze świata nauki poddawało w wątpliwość jego sposób argumentacji bądź prowadzenia prac naukowych. Dla niektórych zdawał się być jednym z najznakomitszych filozofów przyrody, choć on sam twierdził, że bardziej jest biologiem teoretycznym, a nie filozofem.

Droga naukowa

Portal "Ekologia.pl" tak charakteryzuje ks. prof. Włodzimierza Sedlaka: "Jako dziecko interesował się przyrodą, chemią. Kiedy miał niespełna 11 lat, zakupił podręcznik do chemii autorstwa S. Tołłoczki. 5 lat później marzył już o wynalazkach. Zajmował się naukami o ziemi i techniką. Interesował się także teologią. Był religijnym młodzieńcem – uciekł nawet z domu, aby wstąpić do nowicjatu ojców dominikanów. Tam polecono mu najpierw zdać maturę. Wtedy właśnie Włodzimierz Sedlak zaczął odczuwać palącą potrzebę nauki".

REKLAMA

Natomiast okres naukowy według wspomnianego źródła przedstawia się następująco: "W 1966 r., dzięki rozprawie z filozofii przyrody ożywionej, pt. Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego, uzyskał habilitację z zakresu biologii teoretycznej. Jego dzieło wpłynęło na decyzję o utworzeniu Katedry Biologii Teoretycznej. Ksiądz Sedlak został jej kierownikiem. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1974 r., a profesora zwyczajnego w 1981 r.".

***

Czytaj także:

***

REKLAMA

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak wniósł niepodważalne osiągnięcia w dziedzinie nauk biologicznych i ich elektronicznych odpowiedników. Koniec swego życia spędził w Radomiu, gdzie mieszkał z przerwami od 1952 roku. Tam też zmarł 17 lutego 1993 roku i pochowany został na cmentarzu komunalnym.

Polski filozof Marian Wnuk powiedział kiedyś, że "być może nie zatraciliśmy jeszcze szansy na wykorzystanie nowatorskich spostrzeżeń księdza (ks. prof. W. Sedlaka – przyp. red.), ze szczególnym uwzględnieniem w tym kontekście idei biokomputerów".

PP

Źródła: "Biografia sylwetki - Włodzimierz Sedlak", w: www.ekologia.pl.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej