Dziś Dzień Zaduszny. Czas szczególnej modlitwy i zadumy nad grobami bliskich

2022-11-02, 07:35

Dziś Dzień Zaduszny. Czas szczególnej modlitwy i zadumy nad grobami bliskich
W Dzień Zaduszny Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

2 listopada w Dzień Zaduszny Kościół katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Tradycyjnie tego dnia odwiedzamy groby bliskich, składamy kwiaty, zapalamy znicze.

Zaduszki to czas szczególnej modlitwy o zbawienie dla tych, którzy odeszli i przebywają w czyśćcu. Nazywany "przedsionkiem nieba" jest wyrazem Bożego miłosierdzia, ponieważ przygotowuje ich do pełnego zjednoczenia z Bogiem w niebie. To czas modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dzień Zaduszny jest wyrazem przekonania o skuteczności modlitwy wstawienniczej i dniem nadziei na życie wieczne.

Jak mówił Polskiemu Radiu misjonarz werbista ojciec Kazimierz Szymczycha - to dzień wdzięczności za naszych bliskich tych żyjących, jak i zmarłych.

Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekają na spotkanie z Bogiem, sięga czasów biblijnych. Pierwsze wzmianki o modlitwie i złożeniu ofiary przebłagalnej za tych, którzy odeszli z tego świata, znajdują się już w Starym Testamencie.

Obchody Dnia Zadusznego zapoczątkował w chrześcijaństwie w roku 998 opat z Cluny we Francji Odilon, jako przeciwwagę dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. Na dzień modlitw za dusze zmarłych - stąd nazwa "Zaduszki" - wyznaczył pierwszy dzień po uroczystości Wszystkich Świętych.
W XIII wieku tradycja ta rozpowszechniła się w całym Kościele katolickim. Początkowo we Francji, Anglii, Niemczech i Włoszech, później w innych krajach. W Polsce Dzień Zaduszny obchodzono w XII stuleciu, a z końcem XV tradycja była już znana w całym kraju.

Nabożeństwa za dusze czyśćcowe

W 1915 roku papież Benedykt XV, na prośbę opata benedyktynów, zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze: w intencji przyjętej od wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i w intencji papieża. Zwyczaj ten nie jest traktowany jako obowiązek.

Posłuchaj

Ksiądz dr Piotr Waleńdzik o wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Istnienie czyśćca Kościół ogłosił jako dogmat na soborze w Lyonie w 1274 roku. W XVI wieku podczas sesji Soboru Trydenckiego ogłoszono z kolei dekret, że duszom w nim przebywającym można pomagać, "zanosząc prośby przed tron Boży".

W Kościele istnieje tradycja nabożeństw za dusze czyśćcowe, między innymi znane są msze święte gregoriańskie, odprawiane codziennie przez 30 dni. W Polsce pod koniec XIX wieku powstało zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych, założone przez błogosławionego ojca Honorata Koźmińskiego. Kapucyn został beatyfikowany w 1988 roku przez papieża Jana Pawła II.
Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach. Ogień miał ogrzewać błąkające się po ziemi dusze zmarłych.

Posłuchaj

Ojciec Kazimierz Szymczycha o Dniu Zadusznym (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dn/IAR/pp

Polecane

Wróć do strony głównej