Narada prezydenta Dudy z Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej. Wśród tematów m.in. szczyt klimatyczny w Egipcie

Zbliżający się szczyt klimatyczny w Egipcie oraz kwestia kryzysu energetycznego - to najważniejsze zagadnienia, jakie omówił prezydent Andrzej Duda z członkami Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej. W wieczornym spotkaniu w Belwederze wzięli udział prezydenccy ministrowie, doradcy ds. klimatu oraz energetyki, a także przedstawiciele rządu.

2022-11-03, 21:45

Narada prezydenta Dudy z Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej. Wśród tematów m.in. szczyt klimatyczny w Egipcie
Zbliżający się szczyt klimatyczny w Egipcie oraz kwestia kryzysu energetycznego. To najważniejsze zagadnienia, jakie omówił prezydent Andrzej Duda z członkami Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej. Foto: KPRP/Marek Borawski

Po naradzie szef gabinetu prezydenta minister Paweł Szrot powiedział, że spotkanie w całości poświęcono przygotowaniom do konferencji COP27. Jak przekazał, polski prezydent będzie w Egipcie pokazywał, jak negatywnie wojna na Ukrainie i agresywna polityka Rosji wpływają na klimat.

- Problem klimatyczny to też problem źródeł wody, problem tych wszystkich zanieczyszczeń powodowanych bezpośrednio przez działania Rosji na Ukrainie. Tych kwestii nie da się w żaden sposób rozdzielić - mówił Paweł Szrot.

Obecny na naradzie doradca prezydenta ds. klimatu Paweł Sałek zwrócił uwagę na zniszczenia środowiskowe, jakie powodują działania wojenne. Jak wskazywał, wojna to między innymi pożary bloków mieszkalnych czy wręcz całych osiedli, a także lasów, co powoduje duże emisje zanieczyszczeń do atmosfery. Paweł Sałek mówił, że są to realne koszty środowiskowe działań zbrojnych.

Polska delegacja w Egipcie. Jak wojna na Ukrainie wpłynie na klimat

Prezydent Andrzej Duda uda się z wizytą do Egiptu w dniach 6-8 listopada. W Szarm el-Szejk, gdzie odbędą się narady w ramach szczytu klimatycznego, polski przywódca powie o potrzebie racjonalnego podejścia do ochrony środowiska, gdzie człowiek i jego dobro jest priorytetem.

REKLAMA

Polska delegacja chce uczulać światowych przywódców na skutki wojny na Ukrainie właśnie w kontekście klimatycznym, apelując o wsparcie walczącego z Rosją państwa także przy odbudowie infrastruktury energetycznej, która obecnie jest systematycznie niszczona.

Szczyt klimatyczny w Egipcie

COP27 będzie obradował w trudnym momencie - w trakcie kryzysu energetycznego wywołanego wojną na Ukrainie oraz w czasie gdy wiele państw wraca w związku z tym do paliw o dużej emisji CO2. Tymczasem od lat najważniejszym przesłaniem kolejnych szczytów klimatycznych ONZ było przyjmowanie zobowiązań, które miały redukować emisję i poprawiać jakość powietrza.

Posłuchaj

Paweł Szrot: polski prezydent będzie w Egipcie pokazywał, jak negatywnie wojna na Ukrainie i agresywna polityka Rosji wpływają na klimat (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Doradca prezydenta ds. klimatu Paweł Sałek zwrócił uwagę na zniszczenia środowiskowe, jakie powodują działania wojenne (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska w Programie 1 Polskiego Radia

IAR

REKLAMA

asp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej