more_horiz

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Marszałkowski: mamy zdywersyfikowane źródła dostaw gazu

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 16:26
- Bezpieczeństwo energetyczne Polski trzeba rozgraniczyć na dwie kwestie. Pierwszą z nich stanowi nasze przygotowanie pod względem konkretnych surowców. Jesteśmy dobrze przygotowani do zbliżającej się zimy, jeśli chodzi o gaz ziemny, ponieważ magazyny są wypełnione w 100 procentach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
Mariusz Marszałkowski
Mariusz MarszałkowskiFoto: PR24

Jak przyznał gość Polskiego Radia 24, "mamy zdywersyfikowane źródła dostaw gazu"- Mamy terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu (gazoport), mamy też kilka bardzo ważnych interkonektorów na granicy z naszymi sąsiadami (Niemcami, LitwąCzechami i Słowacją) - zauważył Mariusz Marszałkowski. 

"Gwarancja bezpieczeństwa"

- To wszystko daje nam gwarancję bezpieczeństwa (energetycznego - przyp. red.), ponieważ w razie najtrudniejszej sytuacji możemy liczyć na wsparcie z innych kierunków - podkreślił redaktor portalu BiznesAlert.pl.

W ocenie publicysty "sytuacja wygląda inaczej, jeżeli chodzi o węgiel". - Z tym surowcem będzie i jest największy problem, szczególnie w okresie sezonu grzewczego [...]. Natomiast nie można powiedzieć, że jesteśmy źle przygotowani do sezonu zimowego - ocenił gość Antoniego Trzmiela.

Uniezależnienie się od gazu z Rosji

Jak wcześniej zaznaczył premier Mateusz Morawiecki otwarcie gazociągu Baltic Pipe pozwoli na pełne uniezależnienie się od dostaw rosyjskiego gazu. Podkreślił jednocześnie, że projekt budowy gazociągu z Norwegii został zakończony zgodnie z terminem i w przewidzianym budżecie.

Szef rządu zapowiedział również stopniowe wypełnianie Baltic Pipe w miarę potrzeb i wskazał, że Polska jest bezpieczna dzięki kontraktom gazowym z USA i Katarem oraz własnemu wydobyciu i interkonektorom gazowym z Niemcami, LitwąCzechami i Słowacją

Dostawy gazu ziemnego poprzez Baltic Pipe mają się rozpocząć 1 października. Natomiast uroczyste otwarcie gazociągu nastąpi 27 września. Jego pełna przepustowość na poziomie 10 miliardów metrów sześciennych rocznie ma być gotowa już w styczniu 2023 roku.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:08 marszałkowskii matriuszz.mp3 Mariusz Marszałkowski o bezpieczeństwie energetycznym Polski ("Temat dnia/Gość PR24") 

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 21.09.2022

Godzina: 15.33

PR24/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także