162. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. W imieniu prezydenta złożono kwiaty przed sarkofagiem

Z okazji rocznicy urodzin, przed sarkofagiem Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego pianisty, kompozytora, męża stanu, jednego z Ojców niepodległości - złożono kwiaty w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

2022-11-06, 11:28

162. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego. W imieniu prezydenta złożono kwiaty przed sarkofagiem
W imieniu prezydenta złożono kwiaty przed sarkofagiem Ignacego Jana Paderewskiego. Foto: Przemysław Keler/KPRP

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 roku (18 listopada według kalendarza gregoriańskiego). Był nie tylko wybitnym pianistą i kompozytorem, ale też działacz na rzecz odbudowy niepodległej Polski, premierem oraz przewodniczącym Rady Narodowej RP, uznawanym za jednego z ojców niepodległości.

"Z okazji rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, złożono kwiaty przed sarkofagiem wybitnego pianisty, kompozytora, męża stanu – jednego z Ojców niepodległości" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

Artysta koncertujący na całym świecie

Paderewski naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. W celu doskonalenia warsztatu dwukrotnie wyjeżdżał do Królewskiej Akademii Muzycznej w Berlinie, gdzie poznał wielu czołowych kompozytorów i wirtuozów owego czasu, m.in. Richarda Straussa, Antoniego Rubinsteina i Pabla de Sarasatego.

Posłuchaj

162 lata temu urodził się Ignacy Paderewski, pianista, współtwórca niepodległej Polski (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

Kontakty te oraz wpływy Heleny Modrzejewskiej skłoniły go do rozpoczęcia kariery pianisty. Dzięki pierwszemu występowi w Krakowie w październiku 1884 roku zdobył fundusze na wyjazd do Wiednia, gdzie uczył się pod kierunkiem Teodora Leszetyckiego.

REKLAMA

Paderewski był artystą koncertującym na całym świecie, jednym z największych pianistów swojej epoki. W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W 1919 r. jako premier i minister spraw zagranicznych stanął razem z Romanem Dmowskim na czele delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu i podpisał w imieniu Polski traktat wersalski.

Ignacy Jan Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 r.

dn/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej