Niemcy krytykują zawracanie migrantów na granicy z Białorusią. Saryusz-Wolski: szykanowanie Polski
- W prawie europejskim jest pewna sprzeczność, z jednej strony nakazuje ochronę granic i dopuszczanie do jej przekroczenia w sposób w pełni zgodny z prawem, z drugiej strony zabrania tzw. push-backów, jeśli ktoś siłą znajdzie się po drugiej stronie granicy, to nie wolno go zawrócić, to absurd - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł do Parlamentu Europejskiego.
2022-11-08, 09:15
Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt skrytykowała zawracanie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. "To nie jest zgodne z prawem europejskim i naszymi wartościami" - powiedziała w poniedziałek w niemieckich mediach. "Ludzie są odsyłani bez sprawdzania indywidualnego przypadku lub bez dostępnej opieki medycznej" - powiedziała Goering-Eckardt. "Ci, którzy zostali zawróceni, nie mają pewności, że zostaną bezpiecznie zakwaterowani na Białorusi. Wręcz przeciwnie" - uważa wiceprzewodnicząca Bundestagu. To "oczywiście zawracania, które w Europie są zabronione".
Jacek Saryusz-Wolski, komentując tę wypowiedź, przypominał, że UE nie może wymusić na nas, jak mamy postępować z migrantami na granicy z Rosją czy Białorusią. - Jeśli trzymać się litery prawa, to nie może, natomiast może nas nękać, jak to się działo, kiedy sytuacja na granicy z Białorusią była bardzo napięta, to znane z Parlamentu Europejskiego domaganie się, żeby "raczej wpuszczać niż nie wpuszczać" - zaznaczył i podkreślał, że kraje bałtyckie i Polska stoją na gruncie obrony granic europejskich.
- Generalnie określiłbym to jako wpisywanie się w ogólnoniemiecką metodę szykanowania i nękania Polski różnymi wyolbrzymionymi i wymyślonymi zarzutami - dodał europoseł.
Posłuchaj
Goering-Eckardt powiedziała także, że "prawo europejskie musi mieć zastosowanie, być bronione i chronione na naszych europejskich granicach zewnętrznych. Praworządność musi dotyczyć wszystkich ludzi. Potrzebny jest humanitaryzm i porządek. Oznacza to uporządkowane rejestracje, pomoc humanitarną na miejscu i (...) legalne drogi migracji". Migranci mają prawo do sprawiedliwych procedur. Dotyczy to również sprawiedliwego rozmieszczenia w Europie. "To nie jest łatwe, ale musimy zrobić wszystko, by tak się stało" - podkreśliła polityk partii Zielonych.
REKLAMA
Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w ubiegłym tygodniu, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Informacje te skrytykowała Janina Ochojska oraz niektórzy przedstawiciele opozycji.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: Jacek Saryusz-Wolski
Data emisji: 08.11.2022
Godzina emisji: 7.35
PR24/ka/kor/pp
REKLAMA
REKLAMA