Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Mołdawii. Poruszono temat rozszerzenia UE

Integracja europejska Mołdawii po uzyskaniu statusu kraju kandydującego do UE oraz bezpieczeństwo Polski i Mołdawii w kontekście agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - to tematy poruszane podczas VIII Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polskiej i Mołdawii w Kiszyniowie.

2022-11-08, 16:25

Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Mołdawii. Poruszono temat rozszerzenia UE
W Kiszyniowie odbyło się Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Mołdawii. Foto: Twitter/Sejm RP

VIII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Mołdawii odbyła się w Kiszyniowie w dniach 6-7 listopada.

Polskiej delegacji przewodniczył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki; w obradach uczestniczyli także wicemarszałek Senatu Marek Pęk oraz posłowie: Anna Kwiecień, Marcelina Zawisza, Jerzy Polaczek i senatorowie: Janusz Gromek oraz Ryszard Świlski.

Według wtorkowego komunikatu Kancelarii Sejmu, podczas spotkania w Kiszyniowie omówiono proces integracji europejskiej Mołdawii po uzyskaniu statusu kraju kandydującego do UE.

Pomoc ze strony Polski

"Tematem rozmów była także pomoc ze strony Polski, w tym w ramach dwustronnej współpracy gospodarczej i współpracy rozwojowej. Ponadto w agendzie spotkania polskich i mołdawskich parlamentarzystów znalazła się kwestia bezpieczeństwa, w tym energetycznego Polski i Mołdawii w kontekście agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę" - czytamy w komunikacie. Omówiono też dywersyfikację źródeł energii jako elementu budowy bezpieczeństwa energetycznego.

Na zakończenie Sesji podpisano wspólną deklarację, a współprzewodniczący Zgromadzenia - wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Mołdawii Mihai Popșoi - wydali oświadczenie prasowe.

Polska delegacja odwiedziła także Bibliotekę Kultury i Literatury Polskiej im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. Przedstawiciele Sejmu i Senatu złożyli też kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej.

Zobacz także: 

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej