Zbrojenia wyjęte spod reguły wydatkowej. Ważna decyzja rządu
W 2022 r. reguła wydatkowa nie będzie ograniczać dodatkowych kosztów związanych m.in. ze zbrojeniami - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Ponadto papiery wartościowe, które są ustawowo gwarantowane przez państwo, nie będą objęte podatkiem od niektórych instytucji finansowych.
2022-11-08, 16:51
Na stronach KPRM poinformowano, że rząd przyjął projekt noweli ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska.
"Projekt zakłada, że podatek od niektórych instytucji finansowych nie będzie obejmował papierów wartościowych, które są ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa, m.in. obligacji, które służą finansowaniu programów prowadzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Polski Fundusz Rozwoju.
Jak dodano, projekt przyjęty przez rząd przewiduje, że papiery wartościowe, które są ustawowo gwarantowane przez Skarb Państwa, nie będą objęte podatkiem od niektórych instytucji finansowych. Chodzi o m.in. obligacje, które finansują programy BGK czy PFR. Poinformowano, że rozwiązanie będzie dotyczyć także wartości aktywów, które wynikają z transakcji odkupu (tzw. transakcji repo).
"Obecnie opodatkowanie obligacji gwarantowanych przez państwo podatkiem od niektórych instytucji finansowych oznacza konieczność zwiększenia ich oprocentowania przez np. BGK o wysokość tego podatku. W efekcie koszty podatku ponosi Skarb Państwa, który ma ustawowy obowiązek zapewnienia sfinansowania obsługi i wykupu tych obligacji. Dlatego konieczne jest wprowadzenie obniżenia podstawy opodatkowania o wartość aktywów w postaci papierów wartościowych, które ustawowo gwarantuje Skarb Państwa" - wyjaśniono.
REKLAMA
Wojna na Ukrainie i wysoka inflacja
Kancelaria przekazała ponadto, że w związku z wojną na Ukrainie oraz wysoką inflacją, która wywołana została światowym kryzysem energetycznym, w 2022 r. reguła wydatkowa nie będzie ograniczała dodatkowych wydatków wynikających z agresji Rosji na Ukrainę.
"Rozwiązanie będzie dotyczyć wyłącznie skutków finansowych, które wynikają z dodatkowych działań wspierających podmioty dotknięte kryzysem energetycznym lub zapewniających bezpieczeństwo energetyczne (np. zakup gazu), a także wsparcia świadczeniobiorców, w szczególności emerytów i rencistów, w związku ze wzrostem inflacji oraz finansowania sił zbrojnych" - wyjaśniono.
Jak podano, zmiana przepisów pozwoli na prowadzenie w 2022 r. polityki gospodarczej zgodnej z zaleceniami Rady UE ws. "krajowego programu reform Polski na 2022 r., zawierającymi opinię Rady na temat przedstawionego przez Polskę programu konwergencji na 2022 r.". "Rada zaleca bowiem zachowanie elastyczności pozwalającej na dostosowanie polityki fiskalnej do szybko zmieniających się okoliczności, w szczególności w celu wsparcia gospodarstw domowych i przedsiębiorstw narażonych na podwyżki cen energii oraz zmniejszania wpływu wojny na Ukrainie" - dodano.
- MF przedstawiło Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025. Zobacz, na jakim poziomie będzie PKB i inflacja
- Analitycy zgadzają się z założeniami budżetu. "Kluczowym wyzwaniem są ceny energii"
Kancelaria zapewniła, że rozwiązanie to zostało uzgodnione z Komisją Europejską i jest zgodnie z kamieniem milowym KPO dotyczącym stabilizującej reguły wydatkowej.
REKLAMA
PAP/IAR, akg
REKLAMA