Problem alkoholizmu w Polsce. PiS przygotowuje rozwiązania mające służyć walce z uzależnieniami

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski powiedział Polskiemu Radiu, że PiS przygotuje rozwiązania zmierzające do zmniejszenia problemu alkoholizmu w Polsce. Zaznaczył, że w tej sprawie zostały już podjęte wstępne decyzje.

2022-11-08, 21:58

Problem alkoholizmu w Polsce. PiS przygotowuje rozwiązania mające służyć walce z uzależnieniami
Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział Polskiemu Radiu, że PiS przygotuje rozwiązania zmierzające do zmniejszenia problemu alkoholizmu w Polsce. Foto: Shutterstock.com/Monkey Business Images

Krzysztof Sobolewski stwierdził, że szczegóły poznamy, gdy do Sejmu wpłynie projekt ustawy, co nastąpi w ciągu najbliższych tygodni. Jak podkreślił, działania te świadczą o tym, że PiS nie bagatelizuje dużego problemu społecznego, jakim jest alkoholizm. Dodał, że rozwiązania, które zostaną przygotowane, będą stanowić skuteczne narzędzie do zmniejszenia tego problemu.

Polacy spożywają ogromne ilości tzw. rozcieńczonych alkoholi

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce od alkoholu uzależnionych jest około 900 tysięcy osób. Inne badania mówią o tym, że nadużywanie alkoholu dotyczy 2,5 miliona Polaków. Szacuje się, że w rodzinach z problemem alkoholowym w naszym kraju żyją nawet 4 miliony osób, w tym 2 miliony dzieci.

- WHO przypisuje jeden punkt sprzedaży alkoholu na 1000 mieszkańców. Tymczasem w Polsce punkt sprzedaży przypada na 350 mieszkańców. Wynika z tego, że polski mężczyzna wypija ok. 12 litrów czystego spirytusu rocznie, a kobieta ok. 7 litrów. Destygmatyzowaliśmy znaczącą część alkoholu. Mówi się, że piwo to nie jest alkohol, bo np. reklamuje go trener reprezentacji Polski. Końcowym efektem jest to, że Polska chleje piwo. Spożywamy ogromne ilości tzw. rozcieńczonych alkoholi. Dla mózgu nie ma znaczenia: wódka czy piwo. Mózg wyciąga tylko alkohol - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Jędrzejko, ekspert ds. uzależnień, socjolog i pedagog społeczny.

Alkohol piją nastolatkowie. Istnieje ryzyko uzależnienia

Jak dodał profesor "dramatycznie też obniżyliśmy wiek pierwszego spożycia alkoholu. Natomiast badania dowodzą, że mózg ludzki zdecydowanie wolniej się uzależnia, gdy alkohol jest podawany w wieku powyżej 20 lat. Stąd model amerykański. W USA alkohol sprzedaje się od 21 roku życia".

REKLAMA

- Tymczasem w Polsce rośnie grupa nastolatków, którzy są po wielokrotnym upiciu się. Ich mózgi zakodowały działanie alkoholu. Istnieje wysokie ryzyko, że te osoby będą w przyszłości uzależnione - zaznaczył prof. Jędrzejko.

Posłuchaj

Krzysztof Sobolewski: w najbliższych tygodniach przedstawimy rozwiązania skutkujące zmniejszeniem alkoholizmu (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Michał Fabisiak/IAR/PR24

asp

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej