Polsko-niemiecka współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Szef BBN spotkał się z ambasadorem Niemiec
Zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparcie Ukrainy - to m.in. tematy spotkania szefa BBN Jacka Siewiery i ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera. Siewiera przekazał, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę dotyczącą systemów Patriot.
2022-11-21, 18:21
"Szef BBN Jacek Siewiera przyjął dziś Ambasadora Niemiec. Rozmawiano o zwiększeniu bezpieczeństwa wschodniej flanki i wsparciu Ukrainy. Szef BBN przekazał także, że prezydent Andrzej Duda docenia niemiecką ofertę wzmocnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej RP systemami Patriot" - przekazało BBN na Twitterze.
Z kolei Bagger w swoim wpisie podkreślił, że spotkanie było "intensywne i dobre" oraz dotyczyło wyzwań bezpieczeństwa. Podkreślił, że współpraca Polska-Niemcy jest ważna dla obu krajów, a BBN jest "ważnym partnerem od wielu lat".
Wsparcie dla Polski
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała w niedzielę wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.
"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała Lambrecht, którą cytuje agencja dpa.
Przy granicy z Ukrainą
Do tej propozycji odniósł się w poniedziałek szef MON.
"Z satysfakcją przyjąłem propozycję niemieckiej minister obrony dot. rozmieszczenia w naszym kraju dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot. Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką, zaproponuję by system stacjonował przy granicy z Ukrainą" - zapowiedział Mariusz Błaszczak.
Po rozmowie poinformował, że Lambrecht potwierdziła chęć rozmieszczenia w Polsce zestawów obrony powietrznej MIM-104 Patriot.
Patrioty w Polsce
System Patriot to amerykański system przeciwlotniczy średniego zasięgu, stosowany m.in. przez USA i Niemcy, a od października tego roku także przez Polskę.
Do końca 2022 roku na wyposażenie polskiego wojska mają wejść dwie baterie Patriotów (16 wyrzutni). Oprócz tego, w Polsce stacjonują dwie baterie Patriotów sił amerykańskich, które rozmieszczone są m.in. w Rzeszowie.
REKLAMA
- Kiedy pierwsze HIMARS-y trafią do Polski? Znamy deklarację Lockheed Martin
- Prezydent Andrzej Duda podkreśla znaczenie współpracy w ramach NATO. "To największa gwarancja pokoju"
IAR/PAP/fc
REKLAMA