Mniej aborcji i więcej urodzeń. Tak działa ustawa o biciu serca

2022-11-22, 13:10

Mniej aborcji i więcej urodzeń. Tak działa ustawa o biciu serca
Badania prenatalne, w tym USG, są najlepszą metodą ukazania rozwoju dziecka jeszcze przed narodzinami. Według sondaży zgoda na aborcję wynika głównie z braku wiedzy o rozwoju prenatalnym człowieka.Foto: Shutterstock

Zmiana w prawie w Stanie Teksas odegrała kluczową rolę w uratowaniu tysięcy istnień. To tak zwany "heartbeat act", który zabezpiecza życie, od momentu wykrycia bicia serca dziecka. Właśnie opublikowano analizę skutków zapisów wprowadzonych w USA 1 września 2021 r.

Doktor Michael J. New zauważa w swej analizie, że w miesiącach następujących po wejściu w życie tej ustawy znacząco spadła liczba aborcji wykonywanych w Teksasie. W sumie, w ciągu pięciu miesięcy obowiązywania nowych przepisów średni miesięczny spadek wyniósł 2760 przypadków pozbawienia życia nienarodzonych dzieci. Taka różnica wynika z porównania do poprzednich pięciu miesięcy (kwiecień - sierpień 2021), a więc jeszcze przed wejściem w życie Texas Heartbeat Act. W tym czasie – w stanie liczącym prawie 30 milionów mieszkańców – wykonywano średnio niemal 5200 aborcji miesięcznie.

Według danych eksperta z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i Instytutu Charlotte Lozier, o ponad 5 tysięcy wobec analogicznych okresów w poprzednich latach wzrosła sama liczba urodzeń.

Nie wyłącznie jedna statystyka

Dr Michael J. New zwraca jednak uwagę, że znaczenie statystyk może być kwestionowane ze względu na to, że choć w Teksasie liczba aborcji spadła, to wzrosła w sąsiednich stanach. Mimo wszystko ten wzrost nie przewyższył aborcyjnego trendu spadkowego w Stanie Samotnej Gwiazdy. Dlatego też autor analizy przywołuje kolejną statystykę świadczącą o tzw. efekcie Texas Heartbeat Act – to porównanie danych dotyczących urodzeń w Teksasie.

Za początek analizy dotyczącej wpływu teksańskiej ustawy o biciu serca na liczbę urodzeń dr Michael J. New przyjął połowę marca 2022 roku. Wszystko dlatego, że według danych amerykańskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC), 83 procent urodzeń żywych ma miejsce między 37. a 40. tygodniem ciąży. Z danych pozyskanych z Departamentu Usług Zdrowotnych Teksasu wynika, że od marca do lipca 2022 roku urodziło się średnio o 5 tysięcy więcej dzieci niż w analogicznych okresach lat 2019-2021.

W liczbach bezwzględnych – w ciągu pięciu analizowanych miesięcy tego roku urodziło się niemal 158 tysięcy dzieci, podczas gdy średnia trzyletnia wynosiła blisko 153 tysiące.

Pierwsza taka analiza

- Ta analiza pokazuje, że prawie 50 procent dzieci narażonych na aborcję, które były chronione przez ustawę Texas Heartbeat Act, zostało donoszonych do terminu prawdopodobnie w wyniku uchwalenia tego prawa – podsumowuje ekspert. Jak wyjaśnia, wzrost urodzeń aż o 3 procent nie może być w pełni wyjaśniony jedynie wzrostem liczby ludności, nielegalną imigracją lub krajowym trendem urodzeń po pandemii COVID-19.

Analiza dr. Michaela J. New jest jedną z pierwszych dotyczących prawa stanowego zapewniającego znaczącą ochronę nienarodzonym a uchwalonego po wyroku w sprawie Roe v. Wade. Decyzja Sądu Najwyższego z czerwca 2022 roku Dobbs v. Jackson Women’s Health Organization, uchylająca Roe v. Wade, umożliwiła stanom uchwalenie przepisów chroniących nienarodzone dzieci. Obecnie w 13 stanach obowiązują przepisy, które chronią życie poczęte przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży.

Ustawa "Texas Heartbeat Act" weszła w życie 1 września 2021 roku. Wówczas podejmowano liczne próby jej sądowego zastopowania, oprócz organizacji proaborcyjnych, robiła to także administracja prezydenta Joe Bidena - Departament Sprawiedliwości. Jednak wszystkie te inicjatywy zakończyły się fiaskiem. W efekcie, teksańskie przepisy, chroniące dzieci nawet od 6. tygodnia ciąży, bo już wówczas możliwe jest wykrycie bicia serca, stały się pierwszymi od czasu wyroku Roe v. Wade z 1973, które skutecznie broniły życia poczętego zdecydowanie poniżej granicy "zdolności do życia".

Czytaj także: 

pg, Family News Service

Polecane

Wróć do strony głównej