"Prawo do aborcji nie istnieje". COMECE odpowiada Macronowi
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE opublikowała oświadczenie, w którym odpowiada na zaproponowane przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona wpisanie "prawa do aborcji" do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jak podkreślono, "z prawnego punktu widzenia nie istnieje żadne prawo do aborcji".
2022-02-09, 07:08
Ostry sprzeciw oraz głębokie zaniepokojenie z powodu propozycji prezydenta Francji, złożonej na forum Parlamentu Europejskiego 19 stycznia wyraził Stały Komitet COMECE, złożony z przewodniczącego i czterech wiceprzewodniczących tej instytucji.
Jak przypomnieli biskupi, Kościół od początku wspierał proces integracji europejskiej. Zgodzili się z Macronem w kwestii znaczenia obrony i wspierania wartości Unii Europejskiej, podkreślając, że "jedną z zasadniczych wartości jest poszanowanie godności każdej osoby ludzkiej na każdym etapie jej życia, a szczególnie w sytuacjach całkowitej bezbronności, tak jak jest w przypadku dziecka nienarodzonego".
Niezbywalna godność osoby ludzkiej
Ojcowie założyciele Unii Europejskiej, "opierając się na prawdziwie humanistycznej tradycji, która stworzyła Europę taką, jaka jest, byli bardzo świadomi fundamentalnego znaczenia niezbywalnej godności osoby ludzkiej, jak również wspólnoty jako wspólnej podstawy naszej Unii" - zaznaczyli duchowni.
- Nie można kobiet w potrzebie zostawiać samych, ani też ignorować prawa dziecka nienarodzonego do życia. Oboje powinni otrzymać wszelką potrzebną pomoc i opiekę - przypominają hierarchowie. Stwierdzili, że pomoc kobietom w trudnym położeniu z powodu ciąży powinno być obowiązkiem naszych społeczeństw i jest "centralnym elementem diakonijnej posługi Kościoła". Jak napisano, konieczne jest zdanie sobie sprawy z "tragedii i złożoności sytuacji, w jakich znajdują się matki, rozważające aborcję".
REKLAMA
Sprzeczność z wartościami europejskimi
"Z prawnego punktu widzenia nie istnieje żadne prawo do aborcji, uznane w prawie europejskim lub międzynarodowym" - przypomina dokument. Próba zmiany tego stanu rzeczy przez wprowadzenie "rzekomego prawa do aborcji" do Karty Praw Podstawowych UE "nie tylko stoi w sprzeczności z podstawowymi przekonaniami i wartościami europejskimi, ale stanowiłaby niesprawiedliwe prawo, pozbawione fundamentu etycznego i skazane na to, że będzie przyczyną nieustannego konfliktu między obywatelami UE".
- "Aborcja największym błędem w moim życiu". Szwedzka europoseł mówi o obronie życia
- "Czy wciąż wolno nam chronić życie?" List otwarty do prezydenta Macrona
- USA: rekordowy rok w sprawie pro-life. Uchwalono najwięcej przepisów chroniących życie
Zobacz rozmowę o działaniach pro-life w 2021 r.
pg,COMECE,KAI
REKLAMA
REKLAMA