"Czy wciąż wolno nam chronić życie?" List otwarty do prezydenta Macrona
Prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował w Parlamencie Europejskim w Strasburgu zaktualizowanie karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej m.in. poprzez wpisanie do niej prawa do aborcji. List otwarty do prezydenta po jego przemówieniu wystosowali przewodniczący Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych.
2022-01-21, 07:10
Na sprzeczności w przemówieniu szefa francuskiego państwa zwracają uwagę autorzy listu Vincenzo Bassi, przewodniczący, i Antoine Renard, honorowy przewodniczący Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych.
W liście zatytułowanym "Czy wciąż wolno nam chronić życie?" podkreślają, że Macron z jednej strony mówił o państwie prawa, które jest istotną życiowo sprawą dla Europy, a z drugiej chce wpisać do Karty Praw Podstawowych "praktykę, która jest nielegalna w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej".
Śmiertelna przemoc
Podobnie, słusznie podkreślił, że Karta uświęciła zniesienie kary śmierci w całej UE, a mimo to pragnąłby "uznania za prawo podstawowe praktyki, uważanej przez wielu współobywateli za śmiertelną przemoc wobec naszych najbardziej bezbronnych członków".
Autorzy listu zaznaczają, że uznanie "rzekomego prawa do aborcji stałoby ponadto w rażącej sprzeczności z samą Kartą, która począwszy od swych dwóch pierwszych artykułów uświęca nienaruszalność i godność człowieka oraz prawo do życia".
REKLAMA
Zawężanie przestrzeni wolności
W dokumencie czytamy o zaniepokojeniu "w obliczu zawężania przestrzeni wolności dla tych wszystkich, którzy w zgodzie z nauką wierzą, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia". Szefowie FAFCE wyrażają też obawę, że "zostaną nałożone ograniczenia na swobodę podejmowania naszych obowiązków wobec nowego życia poprzez wspieranie matek i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji".
Bassi i Renard wzywają Macrona, by instrumentalnie nie wykorzystywał francuskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej "do celów politycznych i ideologicznych". Wskazali, że słowa "wartości" i "demokracja" stają się puste, gdy zapomina się o zasadzie pomocniczości i proporcjonalności instytucji UE.
Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych zrzesza 18 krajowych stowarzyszeń z 17 krajów i posiada organizacje współpracujące. Organizacja ma sekretariat w Brukseli, współpracuje z UE i Radą Europy, co daje jej prawo do obecności jej przedstawicieli na wszystkich spotkaniach plenarnych, prawo dostępu do opracowywanych dokumentów i prawo zabierania głosu.
- "Aborcja największym błędem w moim życiu". Szwedzka europoseł mówi o obronie życia
- Znamy nazwisko nowej szefowej PE. To najmłodsza osoba w historii na takim stanowisku i przeciwniczka aborcji
- USA: rekordowy rok w sprawie pro-life. Uchwalono najwięcej przepisów chroniących życie
Zobacz rozmowę o działaniach pro-life w 2021 r.
pg, FAFCE,KAI
REKLAMA