Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Znamy laureatów
Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki i Tomaš Forro to laureaci 2. edycji Międzynarodowej Nagrody imienia Witolda Pileckiego. Przyznano ją w trzech kategoriach: naukowa książka historyczna, reportaż historyczny oraz nagroda specjalna. Statuetki wręczono podczas uroczystej gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
2022-11-23, 01:40
Historyk Joanna Lubecka otrzymała nagrodę za książkę "Niemiecki zbrodniarz przed polskim sądem. Krakowskie procesy przed Najwyższym Trybunałem Narodowym".
Wyróżnieni w tej kategorii zostali też Anna Wylegała za publikację "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce" oraz Jacek Tebinka i Anna Zapalec za książkę "Polska w brytyjskiej strategii wspierania ruchu oporu. Historia Sekcji Polskiej Kierownictwa Operacji Specjalnych".
Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego. Laureaci
Dziennikarz Andrzej Brzeziecki otrzymał natomiast nagrodę za najlepszy reportaż historyczny. W dziele "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza" opisuje życie majora Jana Henryka Żychonia, który prowadził działalność wywiadowczą na terenie Wolnego Miasta Gdańska pod przykrywką referenta w Generalnym Komisariacie RP.
Uhonorowani w kategorii najlepszy reportaż zostali jeszcze Krzysztof Mordyński za "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952" oraz Jane Rogoyska za "Surviving Katyń - Stalin's Polish Massacre and the Search for Truth".
REKLAMA
Posłuchaj
W tym roku z uwagi na sytuację za wschodnią granicą Polski jedna z kategorii została poświęcona wyłącznie publikacjom na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub trwających od 2020 roku protestów na Białorusi i związanych z nimi represji. Laureatem nagrody specjalnej został słowacki reporter Tomaš Forro za publikację "Apartament w hotelu wojna. Reportaż z Donbasu". Wyróżnieni w tej kategorii to również: Stanisław Asiejew, autor książki "The Torture Camp on Paradise Street", Joanna Getka i Jolanta Darczewska za "Na drodze do wolności. Białoruska partyzantka kulturowa w przestrzeni publicznej i Internecie".
Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w danym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.
- Prezydent Andrzej Duda: nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie Witold Pilecki i jego rodzina
- Tajna Armia Polska. Konspiracyjna organizacja Pileckiego
jp/IAR
REKLAMA
REKLAMA