Dziś pogrzeb Jerzego Połomskiego. Znamy szczegóły ceremonii

Wylansował dziesiątki przebojów, w tym "Cała sala śpiewa z nami", "Bo z dziewczynami", "Daj" czy "Nie zapomnisz nigdy". Dziś zostanie pochowany na warszawskich Powązkach Jerzy Połomski, piosenkarz i aktor, gwiazda polskiej estrady lat 60. i 70. Zmarł 14 listopada. Miał 89 lat.

2022-11-23, 05:50

Dziś pogrzeb Jerzego Połomskiego. Znamy szczegóły ceremonii

Msza żałobna rozpocznie się o 11.30 w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Następnie żałobnicy przejadą na Cmentarz Powązkowski, gdzie o 13.30 nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego w Alei Zasłużonych. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Jerzy Połomski - gigant polskiej sceny

Śpiewał nie tylko własne piosenki. W repertuarze miał także interpretacje współczesnych i przedwojennych szlagierów. Nagrał kilkadziesiąt płyt, w tym kompilacje i albumy z kolędami, jak: "Podwieczorek z piosenką", "Warszawa moja miłość", "Z tobą świat nie ma wad" i "Szeptem malowane". Teksty utworów pisali dla niego Wojciech Młynarski, Adam Kreczmar, Agnieszka Osiecka czy Zbigniew Stawecki. Był obecny na scenie ponad 60 lat. W 2019 roku ogłosił zakończenie kariery artystycznej. Dwa lata później zamieszkał w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Utwory Jerzego Połomskiego zdobywały tytuły piosenek miesiąca i roku w plebiscytach radiowych, prasowych i telewizyjnych oraz wyróżnienia na festiwalach w Sopocie i Opolu. Artysta wielokrotnie występował za granicą, między innymi w Czechosłowacji, ZSRR, Jugosławii, Rumunii, na Węgrzech, a także w Anglii, Danii, Francji, na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Jerzy Połomski był laureatem wielu wyróżnień. W 1973 roku odebrał nagrodę publiczności na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, a w 1993 - Złoty Mikrofon Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej w Nowym Jorku. W latach 60. trzykrotnie zdobył tytuł najpopularniejszego piosenkarza Polonii amerykańskiej w Chicago. W 2003 roku odebrał Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady "Prometeusz" za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze, a sześć lat później otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt twórczości.

REKLAMA

Został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2016 roku - Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej