IPN odnalazł szczątki – przypuszczalnie – Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj

Instytut Pamięci Narodowej odkrył na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy szczątki – przypuszczalnie - żołnierza Armii Krajowej Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj. Badania genetyczne pozwolą ustalić, czy hipoteza naukowców jest prawdziwa.

2022-11-24, 05:40

IPN odnalazł szczątki – przypuszczalnie – Władysława Bieleckiego ps. Mikołaj
Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego. Foto: ipn.gov.pl

Powiązany Artykuł

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

21 listopada 2022 roku przeprowadzono kolejny etap prac poszukiwawczych na bydgoskim cmentarzu przy ul. Kcyńskiej. Celem było odnalezienie szczątków jednej z ofiar terroru komunistycznego. Zdaniem badaczy w tym miejscu miał zostać pochowany potajemnie żołnierz Okręgu Lubelskiego AK Władysław Bielecki ps. Mikołaj, który został rozstrzelany 24 października 1952 roku w Więzieniu Karno-Śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy.

"Badania genetyczne muszą potwierdzić"

"Spodziewaliśmy się szczątków mężczyzny 25-letniego, ale zdaniem antropologa szczątki mogą należeć do mężczyzny ponad 30-letniego. Myślę jednak, że ten człowiek prowadził nienormalny tryb życia przez 7 lat, ukrywał się w stodołach, zabudowaniach gospodarczych, a także miał specyficzny sposób odżywania, więc jego ciało mogło się zmienić. W przyszłym roku dowiemy się, czy odnalezione szczątki należą do Bieleckiego. W mojej ocenie jest to prawdopodobne, bo wskazują na to badania historyczne. Badania genetyczne muszą to potwierdzić" - mówiła w rozmowie z PAP dr Alicja Paczoska-Hauke z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

Szczątki zostały przewiezione do Warszawy, gdzie są przechowywane. Jak tłumaczyła dr Alicja Paczoska-Hauke, odpowiedź w sprawie identyfikacji powinna być znana w lutym 2023 roku.

"Często taki proces trwa kilka miesięcy, ale w tym przypadku dysponujemy dobrym materiałem genetycznym, bo żyje jego młodszy brat Edward, mający dzisiaj 77 lat", powiedziała PAP.

REKLAMA

Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego. Fot. ipn.gov.pl Bydgoszcz, poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego. Fot. ipn.gov.pl

Siedem lat w ukryciu

Władysław Bielecki, urodzony w 1927 roku w Pińsku, wstąpił do Armii Krajowej w 1944 roku w Obwodzie Biała Podlaska. Od sierpnia 1945 roku ukrywał się przez 7 lat u gospodarzy na terenie powiatu lipnowskiego. Pod koniec 1951 roku jego miejsce pobytu odkrył agent o pseudonimie "Bystry", który wydał go w ręce Urzędu Bezpieczeństwa.

Obławę zorganizowano 4 stycznia 1952 roku w Kolankowie w powiecie lipnowskim. Wzięło w niej udział ponad 30 funkcjonariuszy UB i Milicji Obywatelskiej. Bieleckiego zatrzymano w stodole, w której się ukrywał. Śledztwo Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy zakończyło się wyrokiem śmierci. Zwłoki żołnierza ukryto w nieoznaczonym miejscu.

***

Czytaj także:

***

Jak przekazała PAP dr Alicja Paczoska-Hauke, brat Władysława Bieleckiego od lat zaangażowany jest w poszukiwania jego szczątków. Uczestniczył też w poniedziałkowych pracach na bydgoskim cmentarzu. IPN poszukuje również szczątków jego ojca Józefa Bieleckiego, który 19 grudnia 1951 roku został rozstrzelany w Lublinie na Zamku.

Wcześniejsze prace poszukiwawcze na bydgoskim cmentarzu doprowadziły do odnalezienia i zidentyfikowania pięciu straconych działaczy podziemia antykomunistycznego: st. sierż. Ludwika Augustyniaka ps. Cygan, st. sierż. Floriana Dutkiewicza ps. Jawor, por. Tadeusza Antoniego Ośko ps. Sęp i szer. Zbigniewa Rostka ps. Piotr oraz nieznanego żołnierza Armii Krajowej.

Spoczęli oni 29 września 2021 roku w specjalnie wybudowanej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych cmentarza przy ul. Kcyńskiej.

REKLAMA

"Obecnie trwają badania szczątków trzech osób, które także odnaleźliśmy na tym cmentarzu. Czekamy na wyniki", powiedziała PAP dr Alicja Paczoska-Hauke.

PAP/jp


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej