"Znaleźliśmy punkty styczne". Wiceminister edukacji po rozmowach ze związkami zawodowymi
Będziemy proponowali m.in. zmiany przepisów dotyczących niewielkiego rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Następne spotkanie na początku przyszłego roku - poinformował po spotkaniu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski.
2022-11-30, 16:21
W Warszawie odbyło się w środę spotkanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i wiceministra Dariusza Piontkowskiego z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych: ZNP, KSOiW NSZZ "Solidarność" i WZZ "Forum Oświata".
Związkowe postulaty to m.in. umożliwienie podjęcia pracy w zawodzie nauczycielom przebywającym na nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, możliwość przywrócenia art. 88 ustawy Karta Nauczyciela, który umożliwiał wcześniejszą emeryturę dla nauczycieli, wzrost wynagrodzeń w 2023 roku i jednorazowy dodatek inflacyjny jeszcze w tym roku.
Punkty styczne
- Znaleźliśmy punkty styczne - powiedział po spotkaniu Piontkowski. - Będziemy proponowali zmiany przepisów dotyczących pewnego niewielkiego rozszczelnienia świadczeń kompensacyjnych. Myślimy tutaj w kontekście zatrudniania nauczycieli w szkołach, w których są uczniowie ukraińscy; objęcia tym świadczeniem także tych grup nauczycieli, którzy dotąd z takiego świadczenia nie mogli korzystać - powiedział.
- W przypadku oceny pracy nauczycieli będziemy rozmawiać o szczegółach rozporządzenia, być może dokonamy tam pewnych zmian dotyczących sposobu oceny pracy nauczycieli, aczkolwiek pozostawimy kryteria, które będą obowiązywały we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych - dodał. Zapowiedział, że będzie także niewielka korekta sposobu naliczenia subwencji oświatowej, "biorąca pod uwagę nieliczne pojedyncze samorządy, w których nie ma szkoły samorządowej albo nie ma uczniów".
REKLAMA
Posłuchaj
- Umówiliśmy się na kolejne spotkania, kolejne tematy. Tematem, który ciągle powraca jest sprawa wymagań biurokratycznych pojawiających się w niektórych placówkach, często z inicjatywy dyrektorów. Do tego tematu wrócimy na początku przyszłego roku - poinformował.
Piontkowski przyznał też, że cieszy się ze środowego spotkania, które przebiegło "w dobrej, merytorycznej atmosferze".
Podwyżki dla nauczycieli
Dopytywany o kwestię podwyżek powiedział, że w trakcie negocjacji rządowych nad budżetem na 2023 rok ministerstwo proponowało wyższy poziom podwyżek.
- Ale wskazaliśmy też na to, że nauczyciele zostali potraktowani, jak wszystkie inne grupy zawodowe z administracji publicznej, a więc podwyżki będą na tym samym poziomie 7,8 proc. od stycznia przyszłego roku, choć pierwotnie mówiło się, że będzie to od maja - wskazał.
REKLAMA
- Senat odrzucił nowelę prawa oświatowego. Budżet na rok 2023 przyjęty z poprawkami
- Polska kończy współpracę z Rosją. Wiceszef MEiN: wypowiedzieliśmy trzy umowy międzynarodowe
- Minister Czarnek przekazał także, że podobny schemat będzie dotyczył pracowników uczelni i szkół wyższych - poinformował.
PAP/IAR/as
REKLAMA