Rusza Rada Ministerialna OBWE. Dyplomaci będą mówić o wojnie na Ukrainie

W Łodzi rozpoczynają się dwudniowe obrady Rady Ministerialnej OBWE. To główny organ decyzyjny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, której w tym roku przewodniczy Polska. Na obrady przybyli szefowie dyplomacji i wysocy rangą przedstawiciele 57 państw - od Kanady, przez kraje europejskie, po Rosję.

2022-12-01, 06:00

Rusza Rada Ministerialna OBWE. Dyplomaci będą mówić o wojnie na Ukrainie
W Łodzi rusza Rada Ministerialna OBWE. Foto: Sebastian Indra / MSZ / twitter.com/MSZ_RP

Kluczowe tematy Rady Ministerialnej to reakcja na wojnę na Ukrainie oraz dyskusja o przyszłości Organizacji.

Rosja próbuje blokować prace OBWE

Od momentu zaatakowania swego sąsiada Rosja stara się blokować prace OBWE, wykorzystując panującą zasadę jednomyślności. Jednak z inicjatywy Polski wypracowano mechanizmy zastępcze. - Łącznie z naszą obecnością na Ukrainie, które takiej zgody [Rosji] nie wymagało. Także uruchomienie tzw. Mechanizmu Moskiewskiego, którego celem jest badanie przestrzegania - w tym przypadku gwałcenia - praw człowieka bez zgody państwa zainteresowanego - wyjaśniał szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

Te działania chwali wiele krajów Zachodu, w tym Stany Zjednoczone. Ich ambasador przy OBWE Michael Carpenter zaznaczył jednak, że wykluczenie Rosji z Organizacji czy z ONZ jest zadaniem praktycznie niewykonalnym. - Nie ma mechanizmu wykluczenia Rosji ani z OBWE, ani z ONZ. I rozumiem wszystkich, którzy są oburzeni działaniami Rosji - zapewniam, że ja też jestem. To, co robi Rosja, jest absolutnie przerażające. To barbarzyńskie. W wielu przypadkach przekracza to granice ludzkiej przyzwoitości. Ale my tutaj, w tej konkretnej wielostronnej organizacji, będziemy nadal pracować w ramach tej organizacji, aby wspierać Ukrainę najlepiej jak potrafimy - zapewnił amerykański ambasador.

Polska podsumowuje prezydencję w OBWE

Podczas obrad Rady Ministerialnej głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Sesja plenarna ma rozpocząć się ok. 10.00. Podsumowanie polskiego przewodnictwa i aktualnych wyzwań OBWE przedstawi minister Zbigniew Rau oraz reprezentanci Organizacji. Następnie głos zabiorą delegacje z każdego kraju, przedstawiając stanowiska poszczególnych stolic w sprawie najważniejszych wydarzeń obszaru OBWE. Dojdzie też do symbolicznego przekazania przewodnictwa w OBWE, które 1 stycznia przejmie od Polski Macedonia Północna.

REKLAMA

Do Łodzi nie przyjechał szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, któremu Polska odmówiła wydania wizy. Kreml reprezentuje rosyjski ambasador przy OBWE. Delegacji amerykańskiej przewodniczy natomiast podsekretarz stanu Victoria Nuland. Na szczycie OBWE pojawią się m. in. szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Turcji.

Spotkania bilateralne

Rada Ministerialna to również okazja do spotkań bilateralnych na szczeblu ministrów. Organizowane są również wydarzenia towarzyszące - w tym roku są one poświęcone walce z handlem ludźmi oraz zmianom klimatu w regionach górskich. W Łodzi Polska symbolicznie przekaże przewodnictwo Macedonii Północnej, która będzie kierować pracami Organizacji w 2023 roku.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau już w środę odbył pierwsze spotkanie z uczestnikami Rady Ministerialnej OBWE. "W łódzkim Teatrze Wielkim minister Zbigniew Rau powitał dziś szefów delegacji uczestniczących w Radzie Ministerialnej OBWE. Podczas spotkania omówiono sytuację Organizacji stojącej u progu wyzwań spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę" - poinformowało w środę na Twitterze Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

OBWE skupia 57 państw. Swoją genezę Organizacja wywodzi z Aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Helsinkach w 1975 roku. Formalna decyzja o przekształceniu KBWE w OBWE została podjęta podczas konferencji w Budapeszcie w 1994 roku.

REKLAMA

Posłuchaj

Z inicjatywy Polski wypracowano mechanizmy niewymagające jednomyślności w OBWE - wyjaśniał szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Carpenter: nie ma mechanizmu wykluczenia Rosji ani z OBWE, ani z ONZ. I rozumiem wszystkich, którzy są oburzeni działaniami Rosji - zapewniam, że ja też jestem. To, co robi Rosja, jest absolutnie przerażające. To barbarzyńskie (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Łódź: Rada Ministerialna OBWE o Ukrainie i przyszłości Organizacji. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej