Guttmanny 2022 rozdane! Szymon Sowiński Sportowcem Roku
Złoty medalista tegorocznych ME i MŚ w parastrzelectwie sportowym, Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra), zwycięzcą 4. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2022.
2022-12-07, 20:45
Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich, zostały rozdane w czterech kategoriach. Trenerem Roku został Andrzej Ochal – trener główny reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski, których jubileuszową 50. edycję zorganizował KSI Start Szczecin, natomiast Organizacją Roku głosami Kapituły i internautów został wybrany PZSN „Start”, największy związek sportu osób niepełnosprawnych w Polsce, który obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia.
Kapituła Plebiscytu przyznała też aż trzy nagrody specjalne dla osób i instytucji zasłużonych dla rozwoju i promocji sportu paraolimpijskiego w Polsce. Tradycyjnie przyznawany tytuł „Przyjaciel Sportu Paraolimpijskiego” w tym roku powędrował do Michała Pola, dziennikarza Kanału Sportowego i attaché prasowego Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej. Nagrodę Honorową przyznano Zenonowi Jaszczurowi, prezesowi honorowemu i współtwórcy ZSS „Sprawni Razem”. Statuetkę dla Mecenasa Sportu Paraolimpijskiego otrzymał PKN Orlen – płocki koncern jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego od 2016 roku.
2022 rok to czas wyjątkowego jubileuszu – równo 50 lat temu w Heidelbergu polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach paraolimpijskich. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył trzy zawodniczki, które reprezentowały Polskę w Heidelbergu. Pływaczka, mistrzyni paraolimpijska Alina Wojtowicz-Pomierna odebrała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polsk z rąk Prezydenta Polski w miniony piątek podczas uroczystości związanej z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Czterokrotna medalistka igrzysk z 1972 roku, Anna Hillebrandt-Pogorzelska, także pływaczka, została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie podczas Gali Guttmannów wręczyła Doradczyni Prezydenta RP, Paulina Malinowska-Kowalczyk. Trzecia z zawodniczek, do której udało się dotrzeć Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, Barbara Kopycka, zdobywczyni czterech medali w Heidelbergu, ze względu na stan zdrowia nie mogła wziąć udziału w uroczystości – odznaczenie otrzyma w innym terminie.
- Dziękuję bardzo, pani Paulino, że pani osobiście wyróżniła mnie tak bardzo, czuję się bardzo wzruszona – mówiła Anna Hillebrandt-Pogorzelska po odebraniu odznaczenia. – Zdaję sobie sprawę, że sport paraolimpijski w ciągu tych 50 lat od naszych pierwszych startów w Heidelbergu bardzo się rozwinął, a my byliśmy takimi pionierami. Przed 14 latu byłam w Angli i w drodze powrotnej chciałam pokazać moim dzieciom miejsce, w którym zaczął się ruch paraolimpijski – Stoke Mandeville. Jest tam piękna plakietka z cytatem sir Ludwiga Guttmanna – mówi on, że jeśli się w czymkolwiek przysłużył, to w rozwoju sportu osób niepełnosprawnych i jego integracji z rehabilitacją. W tym tkwi sedno.
REKLAMA
Podczas uroczystości była obecna również inna medalistka igrzysk w Heidelbergu, odznaczona wcześniej przez prezydenta RP Alina Wojtowicz-Pomierna. Obydwie obecne na Gali paraolimpijki otrzymały również z rąk prezesa Łukasza Szeligi specjalne medale z okazji 50-lecia pionierskich startów. To niezwykłe wydarzenie uhonorowała również Poczta Polska, która przygotowała z tej okazji specjalną kartkę pocztową oraz znaczek.
Szymon Sowiński – sportowcem roku!
Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała nominacje w czterech kategoriach: sportowiec- 21 osób, trener/trenerka – 6 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2020 roku – 5 wydarzeń. Ostateczna walka o zwycięstwo w Plebiscycie rozegrała się w trzecim etapie – głosowaniu internautów. O zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów. Głosy napływały do ostatniej chwili, a układ miejsc zmieniał się jak w kalejdoskopie.
Sportowcem 2022 Roku głosami Kapituły i internautów został Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra). Nasz specjalista w parastrzelectwie sportowym w konkurencjach pistoletów sięgnął po złoty i srebrny medal MŚ, oraz złoty i srebrny medal indywidualnie podczas ME. W zeszłym roku reprezentant Startu Zielona Góra był również zdobywcą pierwszego medalu paraolimpijskiego w historii polskiego parastrzelectwa sportowego. Tegoroczne zwycięstwo Szymona w PŚ w Chatearoux we Francji zapewniło również miejsce dla Polski na zbliżających się Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu – jedno z dwóch na razie pewnych miejsc dla biało-czerwonych.
Nagrodę dla Sportowca Roku wręczyła Magdalena Kopka-Wojciechowska – członkini zarządu Totalizatora Sportowego, właściciela marki Lotto, który jest Partnerem Głównym tegorocznego Plebiscytu. Sowiński, zazwyczaj słynący z olimpijskiego spokoju, niezbędnego w takiej dyscyplinie jak parastrzelectwo sportowe, nie krył wzruszenia.
REKLAMA
- Dziękuję Kapitule – że zauważyliście moje sukcesy, a za to, że to wszystko dalej trwa, dziękuję sponsorom – mówił bezpośrednio po odebraniu nagrody Szymon Sowiński. – Uśmiecham się też do mojej żony – to dzięki niej jestem w miejscu w którym jestem. Ta statuetka nie jest tylko moją statuetką – tak naprawdę wiele osób pracuje na to, bym mógł tu dzisiaj z państwem stanąć. Dziękuję przede wszystkim za głosy, otrzymałem ich bardzo wiele. Dziękuję też trenerowi Markowi Marusze – to on zaraża nas zawsze uśmiechem, jest do nas pozytywnie nastawiony, a nasze sukcesy odzwierciedlają ducha w strzelectwie.
Nagroda dla Sportowca Roku 2022 to był doskonały moment na podsumowanie tegorocznych sukcesów, do czego w swoim wystąpieniu również nawiązał zawodnik Startu Zielona Góra.
To był dla mnie szalony rok – zaczął się mistrzostwem i wicemistrzostwem Europy w Hamar w Norwegii, potem wygrana w Pucharze Świata pozwoliła uzyskać quotę na Igrzyska w Paryżu. Wisienka na torcie przyszła trzy tygodnie temu – zdobyłem tytuł mistrza i wicemistrza świata. Jestem niezwykle dumny z tego Guttmanna – on odzwierciedla całą pracę, którą wykonuję codziennie. Jednocześnie gratuluję wszystkim, którzy dzisiaj byli nominowani i odebrali swoje nagrody.
Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo zwycięzca Plebiscytu, oprócz upominków od sponsorów i partnerów, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Polski Komitet Paraolimpijski.
REKLAMA
***
Sir Ludwig Guttmann, patron statuetki w plebiscycie, był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.
Trenerem 2022 Roku został Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Jego zawodnicy w ostatnim sezonie brylowali na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii – 15 medali zdobytych w trakcie tej imprezy zapewniło im 3. Miejsce w klasyfikacji medalowej. To nie pierwsza statuetka Guttmanna w jego karierze – Andrzej Ochal sięgnął po to prestiżowe wyróżnienie już w 2019 i 2021 roku.
Wydarzeniem 2022 Roku głosami Kapituły i internautów wybrano 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie. Jubileuszowa edycja tej imprezy organizowana była przez KSI Start Szczecin – i ze względu na brak dużych paralekkoatletycznych zawodów międzynarodowych dla wielu zawodników i zawodniczek był to start docelowy w tym sezonie. Na zawodach padł również jeden rekord świata – na 9.20 kulą pchnęła Renata Śliwińska.
REKLAMA
Organizacją 2022 Roku został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Jest to największa (obok Polskiego Związku Sportu Niesłyszących) organizacja sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Zawodnicy zrzeszeni w „Starcie” zdobyli 743 medale paraolimpijskie, a związek prowadzi również reprezentację Polski w 16 dyscyplinach i organizuje liczne imprezy rangi mistrzowskiej i międzynarodowej. W tym roku PZSN „Start” obchodzi 70-lecie istnienia.
Posłuchaj
Posłuchaj
2023 – rok nadchodzących zmian
Nadchodzący rok będzie dla paraolimpijczyków czasem nie tylko kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu w 2024, ale również sporych zmian organizacyjnych. W związku z wymogami IPC (International Paralympic Committee) od przyszłego roku PKPar będzie posługiwał się nowym logotypem oraz nową nazwą. Podczas gali zaprezentowano nowy logotyp – odświeżone logo zachowuje znanego z poprzedniego znaku orła, a obok nazwy Komitetu eksponuje znak „Agitos”, charakterystycznych dla parasportowców trzech pazurów. Z dotychczasowego brzmienia ze względu na nowe wymogi i ujednolicenie nazwy z międzynarodowym standardem wypada jedna literka „O” – a PKPar staje się Polskim Komitetem Paralimpijskim.
Zwycięzcy 4.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2022
Kategoria Sportowiec Roku 2022 – Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra)
REKLAMA
Kategoria Trener Roku 2022 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)
Kategoria Wydarzenie Roku 2022 – 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Szczecin 2022
Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2022 – Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
Przyjaciel Sportu Paraolimpijskiego – Michał Pol
REKLAMA
Nagroda Honorowa – Zenon Jaszczur, ZSS „Sprawni Razem”
Mecenas Sportu Paraolimpijskiego – PKN ORLEN
Kategoria Sportowiec Roku 2022 – miejsca 1-10:
- Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra)
- Barbara Moskal (PK Podkarpacie)
- Milena Olszewska (GZSN Start Gorzów Wielkopolski)
- Jacek Czech (UKS G8 Bielany)
- Natalia Partyka (KSI Start Szczecin)
- Witold Skupień (KS Zoma-Team Obidowiec Obidowa)
- Jolanta Majka i Michał Gadowski (KSI Start Szczecin)
- Adrian Castro (IKS AWF Warszawa)
- Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin)
- Edyta Owczarz + Krystyna Owczarz (IKSON Głogów)
Sponsorem statuetek jest PKN Orlen. Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Gala Paraolimpijska #Guttmanny2022 została objęta patronatem medialnym Polskie Radio.
REKLAMA
/inf.pras/Paralympic.org.pl
REKLAMA