Powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku. Zapytaliśmy, kto może dostać wezwanie
- Podając liczbę "do 200 tys.", staramy się, aby nie ujawniać konkretnej liczby przeszkolonych żołnierzy - tłumaczy ppłk. Justyna Balik, rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, komentując dla portalu PolskieRadio24.pl projekt rozporządzenia MON, mówiący o tym, że w 2023 r. przewiduje się powołanie na ćwiczenia do 200 tys. osób - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy.
2022-12-06, 15:48
Rzecznik CWCR podkreśla, że "określenie »do 200 tys.« daje poczucie bezpieczeństwa, że nie ujawniamy żadnych wrażliwych danych". - Liczba do 200 tys. nie jest liczbą, która odbiega zasadniczo od liczb, które pojawiały się w poprzednich latach - zaznacza ppłk. Justyna Balik.
Zapytana o szkolenia żołnierzy rezerwy mówi, że są one "planowane systematycznie i przeprowadzane rotacyjnie". - Był też czas pandemii, gdzie ta dynamika ćwiczeń nie przebiegała na takim najwyższym poziomie. Ale jest plan szkolenia, to wszystko realizowane jest z wyprzedzeniem, stąd zapowiedzi na 2023 rok - precyzuje.
Szkolenie rezerwistów
Mówiąc o szczegółach powoływania na szkolenia rezerwistów, tłumaczy, że Wojskowe Centra Rekrutacji "przygotowują zasoby". - Ale to dowódcy jednostek wojskowych wskazują, jakie jest zapotrzebowanie na żołnierzy, którzy są powoływani na ćwiczenia - wyjaśnia. Dodaje, że to "dowódcy jednostek decydują o liczbie osób, które chcą powołać".
- Wojskowe Centra Rekrutacji dostarczają wezwania, przygotowują zasoby, aby żołnierz rezerwy mógł się szkolić - wskazuje rzecznik CWCR. Zapytana z kolei o rodzaje szkoleń, stwierdziła, że są one różne. - Są ćwiczenia jednodniowe, do 30 dni lub długoterminowe do 90 dni, są też ćwiczenia rotacyjne - wylicza.
REKLAMA
Karta powołania
Ppłk. Justyna Balik mówi ponadto, że wezwanie z WCR otrzymują żołnierze rezerwy, którzy mają uregulowany stosunek do służby wojskowej. Otrzymują oni kartę powołania.
- Żołnierz rezerwy powinien przedstawić kartę powołania pracodawcy i na czas odbycia ćwiczeń wojskowych pracodawca udziela bezpłatnego urlopu - tłumaczy. Dodaje, że "od karty powołania przysługuje odwołanie w ciągu 14 dni". Dotyczy to osób, których sytuacja zdrowotna lub życiowa uniemożliwia odbycie szkolenia.
Dlatego, jak mówi nasza rozmówczyni, żołnierz rezerwy jest zobligowany, aby na bieżąco informować o swojej sytuacji, szczególnie zdrowotnej, żeby WCR też miały bieżącą informację na temat rezerwisty.
Projekt rozporządzenia MON
Projekt rozporządzenia autorstwa MON dotyczący powoływania osób - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy - na ćwiczenia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w poniedziałek. Ma być przyjęty do końca tego roku.
REKLAMA
Jak czytamy w informacji dotyczącej projektu, w 2023 roku przewiduje się odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej do 17 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.
Ponadto, w projekcie przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.
- Polska wzmacnia siły zbrojne. Mosoń: mając takich sąsiadów od wschodu i zachodu, musimy się zbroić
- Koreański sprzęt wojskowy dla Polski. Poseł PiS: siły militarne były zaniedbywane przez naszych poprzedników
Paweł Kurek
REKLAMA
kor
REKLAMA