Mária Telkes w Google Doodle. Kim była "Królowa Słońca"
Amerykańska fizyczka węgierskiego pochodzenia, pionierka badań nad półprzewodnikami i pozyskiwaniem oraz magazynowaniem energii słonecznej urodziła się 12 grudnia 1900 roku. Z okazji 122. rocznicy jej urodzin w Google Doodle pojawiła się okolicznościowa grafika
2022-12-12, 05:45
Mária Telkes przyszła na świat w Budapeszcie, w Austro-Węgrzech, ale karierę naukową rozpoczęła już po rozpadzie monarchii, na Węgrzech. W 1920 roku rozpoczęła studia z zakresu chemii fizycznej na budapesztańskim. W 1924 roku zdobyła doktorat i rok później zdecydowała się przenieść do Stanów Zjednoczonych.
Mária Telkes - z czego jest znana?
Znalazła zatrudnienie w MIT (Massachusetts Institute of Technology) uważanej do dzisiaj za jedną z najbardziej innowacyjnych uczelni na świecie. Tutaj zajęła się zagadnieniami pozyskiwania, magazynowania i wykorzystania energii słonecznej.
Opracowała m.in. destylarkę słoneczną, która służyła do odparowywania wody morskiej i skraplania jej w wodę zdatną do picia. Jej urządzenie było wykorzystywane podczas II wojny światowej i uratowało życie wielu zestrzelonym lotnikom i rozbitkom z zatopionych okrętów.
REKLAMA
Już po wojnie skonstruowała system ogrzewania domów oparty w całości o energię słoneczną. Ociepliła w ten sposób zbudowany z architektką Eleonor Raymond dom w Dover. Wynalazek przyniósł jej popularność, bo Dover Sun House poradził sobie znakomicie z ciężką zimą 1953 roku. Rok wcześniej Telkes została pierwszą zwyciężczynią nagrody Society of Women Engineers Achievement Award (nagrody za osiągnięcia Stowarzyszenia Kobiet-Inżynierów).
W 1953 roku zbudowała pierwszą lodówkę termoelektryczną opartą na półprzewdonikach oraz bezpieczną kuchenkę również działającą dzięki energii słonecznej.
"Królowa Słońca"
W trakcie swojej kariery Telkes zdobył ponad 20 patentów. Osiągnięcia w dziedzinie pozyskiwania i magazynowania energii słonecznej przyniosły jej przydomek "Królowa Słońca". Technologie opracowane przez nią są wykorzystywane do dnia dzisiejszego, a niektóre z nich były z powodzeniem dostosowywane do potrzeb podróży człowieka w kosmos. Mária Telkes zmarła 2 grudnia 1955 roku.
bm
REKLAMA
REKLAMA