Bursztynowa Komnata. Skarb owiany tajemnicą

29 kwietnia 2000 roku Niemcy zwrócili Rosji fragmenty Bursztynowej Komnaty. Z oryginalnego wystroju, wartego 500 milionów dolarów, zostały tylko komoda i mozaika. Los pozostałych elementów jubilerskiego arcydzieła pozostaje do dziś nieznany.

2024-04-29, 05:49

Bursztynowa Komnata. Skarb owiany tajemnicą
Replika Bursztynowej Komnaty w Sankt Petersburgu. Foto: Alexander Demianchuk / Reuters / Forum

Historia tego niezwykłego skarbu sięga roku 1701. Wtedy to król Prus, Fryderyk I zlecił wykonanie komnaty gdańskim mistrzom. W 1716 została ona podarowana w dowód przyjaźni carowi Rosji. 

Posłuchaj

Fragment audycji Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzi ciekawych wszystkiego" poświęcony poszukiwaniom Bursztynowej Komnaty. (PR, 27.08.2004) 8:09
+
Dodaj do playlisty

W wojennej zawierusze

W roku 1942, po agresji III Rzeszy na ZSRR i zajęciu przez oddziały Wehrmachtu znajdującej się pod Leningradem wsi Carskie Sioło, gdzie komnata zdobiła pałac carski, skarb został przeniesiony do Königsbergu (obecny Kaliningrad) na rozkaz ówczesnego namiestnika Prus Wschodnich, Ericha Kocha.

– On traktował Bursztynową Komnatę jak swoją własność – mówił w audycji "Lato bez Tajemnic" Gabi Darmetko prof. Jacek Wilczur.

Posłuchaj

Audycja Gabi Darmetko z cyklu "Lato bez Tajemnic", prof. Jacek Wilczur opowiada o poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty. 2:27
+
Dodaj do playlisty

Zniszczona przez aliantów?

Od momentu opuszczenia Prus Wschodnich przez wojska niemieckie, los komnaty okryty został tajemnicą. Według jednej z wersji miała ona zostać zniszczona podczas brytyjskich nalotów dywanowych na obecny Kaliningrad w 1944 roku. Z tą wersją nie zgadzają się pasjonaci poszukujący skarbu.

REKLAMA

– Bursztyn jest topliwy jak wosk. W miejscu, w którym znajdowała się według ustaleń komnata w chwili wkroczenia Armii Czerwonej do Królewca nie ma ani śladu materii bursztynowej – przekonuje prof. Jacek Wilczur.

Więcej pytań niż odpowiedzi

Co się stało z Bursztynową Komnatą, jeśli nie została zniszczona pod koniec wojny? Teorii na ten temat jest wiele. Większość zakłada, że skarb udało się w porę wywieźć z Prus Wschodnich i ukryć gdzieś w Niemczech, Austrii, a być może Polsce.

Nadzieje na odnalezienie komnaty wiązano prawdopodobnie z Erichem Kochem, który miał zlecić demontaż i ukrycie skarbu, a zatem znać miał miejsce jego ukrycia. Rzekomo to z tego powodu, mimo uznania go za winnego śmierci tysięcy Polaków i kary śmierci, Koch dożył w więzieniu w Barczewie wieku 90 lat - zmarł w 1986 roku.

REKLAMA

bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej