Unijne kraje za podatkiem od międzynarodowych korporacji. Polska zgłosiła wątpliwości

Unijne kraje opowiedziały się za wprowadzeniem podatku od międzynarodowych korporacji. Takie są nocne ustalenia ambasadorów państw członkowskich w Brukseli.

2022-12-13, 06:51

Unijne kraje za podatkiem od międzynarodowych korporacji. Polska zgłosiła wątpliwości
Unijne kraje za podatkiem od międzynarodowych korporacji. Foto: Niviere David/ABACAPRESS.COM / Abaca Press / Forum

Weto w tej sprawie wycofały Węgry, natomiast Polska zgłosiła wątpliwości, ale nie zablokowała uruchomienia tak zwanej procedury pisemnej w sprawie zatwierdzenia 15-procentowego podatku nakładanego na największe podmioty gospodarcze.

O porozumieniu w Unii w sprawie wdrożenia na szczeblu europejskim minimalnego opodatkowania firm poinformowały Czechy, które w tym półroczu kierują pracami Wspólnoty. "Uruchomiona została pisemna procedura formalnego przyjęcia. Komitet Stałych Przedstawicieli uzyskał wymagane jednomyślne poparcie" - brzmi komunikat po posiedzeniu ambasadorów unijnych krajów.

Unijne kraje za podatkiem od międzynarodowych korporacji

Wstępne uzgodnienia skomentował również czeski minister finansów.

"Mogę ogłosić, że zgodziliśmy się przyjąć dyrektywę. Nasze przesłanie jest jasne - największe korporacje, czy to międzynarodowe, czy krajowe, będą musiały płacić globalnie podatek, który nie mógł być niższy aniżeli 15 procent" - napisał Zbynek Stanjura.

REKLAMA

Teraz, w czasie trwania procedury pisemnej, każdy kraj może zgłosić zastrzeżenia i przerwać procedurę - wtedy decyzja nie zostanie przyjęta. Otwarte pozostaje pytanie co zrobi Polska, która zgłaszała wątpliwości.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej