Fałszywa analiza dot. ustawy o SN. Szynkowski vel Sęk dementuje - punkt po punkcie

- Widzę, że popularność wśród części osób zyskała kompletnie nieprawdziwa "analiza" projektu ustawy złożonego w Sejmie, otwierającego drogę do pozyskania pieniędzy z KPO - poinformował minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Opublikował w tej sprawie jednoznaczne sprostowanie.

2022-12-16, 19:13

Fałszywa analiza dot. ustawy o SN. Szynkowski vel Sęk dementuje - punkt po punkcie

Projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym został wniesiony do Sejmu przez posłów PiS w nocy z wtorku na środę. Według autorów proponowane przepisy mają wypełnić kluczowy kamień milowy wskazany przez Komisję Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Zgodnie z projektem:

  • sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał Naczelny Sąd Administracyjny, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN
  • poszerzony zostanie zakres tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także "z urzędu" sam sąd
  • uzupełnione zostaną badania podczas "testu" o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy"

Teraz minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk komentuje informacje nt. projektu nowelizacji ustawy o SN, które pojawiły się w mediach społecznościowych. Opublikował je dziennikarz portalu wPolityce.pl i tygodnika "Sieci" Wojciech Biedroń.

Szynkowski vel Sęk dementuje zarzuty. Jasna odpowiedź

"Widzę, że popularność wśród części osób zyskała kompletnie nieprawdziwa »analiza« projektu ustawy złożonego w Sejmie, otwierającego drogę do pozyskania pieniędzy z KPO. Nie wiem, czy jej autorem jest Wojciech Biedroń, czy ktoś inny, ale zawiera ona nieprawdy stąd krótkie sprostowanie" - napisał minister Szynkowski vel Sęk.

Odpowiedzi ministra - punkt po punkcie:

  1. "Niemożliwe jest podważanie przez pojedynczego sędziego wewnątrz składu, nie ma takiego zapisu w projekcie"
  2. "W każdym sądzie są sędziowie, których zachowanie i procedowanie może budzić wątpliwości. Tak w SN, jak i NSA. Rozwiązanie w żaden sposób nie narusza prerogatywy prezydenta"
  3. "W dziś obowiązującym przepisie zastosowanie testu niezależności nie może prowadzić do odpowiedzialności dyscyplinarnej"
  4. Na tezę, że "do nowelizacji ustawy wprowadzane są całe fragmenty niekonstytucyjnych orzeczeń TSUE i ETPC" minister odpowiada: "To nieprawda. W którym miejscu? Jakieś przykłady?"
  5. W piątym punkcie zasugerowano, że to "koniec ustawy »kagańcowej«". Jak napisał minister: "Nieprawda. Ustawa nie zostaje uchylona, natomiast zastanawia fakt, dlaczego autor używa tak chętnie stosowanego przez opozycję nazewnictwa »ustawa kagańcowa«"
  6. "Istnieje orzecznictwo TSUE uniemożliwiające podważanie statusu sędziów ze względu na udział KRS w procedurze, nowe przepisy niczego takiego nie umożliwiają"
Czytaj także:

Zobacz: Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 3 Polskiego Radia

tvp.info/twitter.com/IAR/PAP/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej