Pułapy cenowe na gaz. Jest dżentelmeńska umowa w UE, dziś mogą zatwierdzić ją ministrowie

W Brukseli spodziewana jest dziś zgoda ministrów energii unijnych krajów na pułapy cenowe na gaz (początek rozmów ok. godz. 9.00). Europejscy przywódcy na szczycie w ubiegłym tygodniu zawarli w tej sprawie dżentelmeńskie porozumienie - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej wysoki rangą unijny urzędnik, który był odpowiedzialny za przygotowanie szczytu i śledził jego przebieg. 

2022-12-19, 04:50

Pułapy cenowe na gaz. Jest dżentelmeńska umowa w UE, dziś mogą zatwierdzić ją ministrowie
Dziś ma zapaść zgoda ministrów UE odpowiedzialnych za rynek energii na wprowadzenie limitów cen na gaz. Foto: noomcpk/shutterstock

Ministrowie energii bezskutecznie kilka razy w ostatnich miesiącach próbowali osiągnąć kompromis.

Minister Moskwa: potrzebujemy tego rozwiązania

Europejscy przywódcy na szczycie wprawdzie długo nie rozmawiali na temat pułapów cenowych, ale ustalili, że w poniedziałek musi być ostatecznie porozumienie.

- Jego brak podważyłby zaufanie między przywódcami i to byłoby złamanie dżentelmeńskiego porozumienia. Nie wyobrażam sobie, że w poniedziałek tej zgody nie będzie - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej wysoki rangą unijny urzędnik.

O wprowadzenie maksymalnych pułapów cenowych od miesięcy apeluje 15 krajów, w tym Polska. - Nie ma sensu takie długie dyskutowanie, kiedy my tego rozwiązania potrzebujemy już - mówiła podczas ostatniej narady w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

REKLAMA

Czytaj także:

Weto Niemiec

Kością niezgody jest cena. Komisja Europejska początkowo proponowała 275 euro za megawatogodzinę, później ta cena spadła do 160 euro co byłoby do zaakceptowania dla większości państw, ale nie zgodziły się Niemcy.

- Wszyscy wiemy, która gospodarka może sobie pozwolić na zakupy drogiego gazu. I po raz kolejny ta sąsiadująca z nami gospodarka była tym podmiotem blokującym - komentowała minister Anna Moskwa.

Do ustalenia pozostaje też gdzie zostaną wprowadzone limity cenowe na gaz. Polska chce, by obejmowały one wszystkie rynki gazowe, a nie tylko transakcje w holenderskim hubie gazowym TTF, głównej giełdzie w Europie.

REKLAMA

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej