Jest wstępne porozumienie ws. limitu cen gazu w UE. Znamy maksymalną cenę
Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie limitów cenowych na gaz, by uniknąć sytuacji z lata, kiedy ceny błękitnego paliwa osiągały rekordowe poziomy. Kompromis zawarli ministrowie energii krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Procedury zostaną sfinalizowane w najbliższych dniach. Polska przyjęła uzgodnienia z zadowoleniem, o czym napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.
2022-12-19, 17:33
Ministrowie energii krajów członkowskich ustalili, że pułap cenowy wyniesie 180 euro za megawatogodzinę i ma objąć wszystkie europejskie huby. To znaczy, że mechanizm korekcyjny rynku będzie uruchamiany, jeśli cena gazu przekroczy 180 euro za megawatogodzinę przez trzy dni.
Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika, że podczas przyjmowania wstępnego porozumienia Holandia i Austria wstrzymały się od głosu, Węgry były przeciwko.
Długie negocjacje
Zakończyły się zatem czteromiesięczne negocjacje. Wprowadzenia pułapów cenowych na gaz domagała się grupa 15 krajów, w tym Polska. Przeciwne początkowo były Niemcy wspierane przez Holandię i Danię. Ostatecznie jednak Niemcy poparły porozumienie.
180 euro to cena znacznie niższa od tej, którą proponowała Komisja Europejska. Bruksela chciała, by było to 275 euro, co większość krajów nazwała żartem i wynegocjowała obniżenie pułapu. Wraz z pułapami cenowymi na gaz przyjęto także przepisy dotyczące dobrowolnych, wspólnych zakupów gazu oraz mechanizmu solidarności przewidującego dzielenie się błękitnym paliwem w sytuacjach kryzysowych.
REKLAMA
Posłuchaj
Unijne kraje uzgodniły limit cenowy na gaz w wysokości 180 euro za megawatogodzinę, co ma doprowadzić do obniżenia kosztów energii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
Dodaj do playlisty
Zobacz także: Marcin Przydacz w Programie 3 Polskiego Radia
Czytaj także:
dz/IAR
REKLAMA