Putin w Mińsku. Łukaszenka: Rosja przekazała nam systemy rakietowe S-400 i Iskander, są na dyżurze bojowym
Alaksandr Łukaszenka powiedział, że Rosja dostarczyła Białorusi system obrony powietrznej dalekiego zasięgu S-400 Triumf i system rakiet operacyjno-taktycznych Iskander.
2022-12-19, 20:31
Jak powiedział Łukaszenka, systemy S-400 i Iskander rozpoczęły w poniedziałek dyżur bojowy.
Oświadczył również, że Białoruś dostosowała swoje samoloty wojskowe do przenoszenia "specjalnego uzbrojenia i specjalnych pocisków".
Po spotkaniu Putina i Łukaszenki w Mińsku
Putin mówił po rozmowach w białoruskiej stolicy, że Rosja i Białoruś zamierzają kontynuować praktykę wspólnych manewrów wojskowych oraz "wspólnie podejmować decyzje dotyczącego zapewnienia bezpieczeństwa obu państw". Rosja i Białoruś mają też rozwijać współpracę wojskową w zakresie produkcji uzbrojenia.
Przed rozmowami Łukaszenka podkreślał, że tematem spotkania ma być przede wszystkim gospodarka oraz zacieśnienie integracji w ramach państwa związkowego.
REKLAMA
Według Putina udało się porozumieć co do kluczowych kwestii współpracy energetycznej, w tym tych "najbardziej wrażliwych". Łukaszenka powiadomił, że ustalono "stałą i korzystną cenę gazu".
Opinie ws. niektórych celów wizyty
W oficjalnych komunikatach podano, że dyktatorzy rozmawiali o współpracy gospodarczej oraz wspólnym przeciwstawieniu się - jak to określili - presji Zachodu. Białoruska i rosyjska propaganda rozpowszechniają kłamstwa na temat rzekomego zagrożenia ze strony państw NATO. W ocenie części niezależnych komentatorów Władimir Putin poleciał do Mińska, aby skłonić Alaksandra Łukaszenkę do bezpośredniego udziału w wojnie z Ukrainą. Do tej pory białoruski reżim użyczał swoich baz i lotnisk rosyjskiej armii, zaopatrywał ją w amunicję i wspierał logistycznie, wywiadowczo oraz medycznie w walce z Ukrainą. Niektórzy komentatorzy podkreślają, że w związku z niepowodzeniami na froncie Władimir Putin chce, aby białoruska armia wspólnie z rosyjską uderzyła na Ukrainę.
Dodatkowo niezależni komentatorzy nie wykluczają, że Moskwa może zażądać pełnej integracji obu państw, co będzie oznaczało aneksję Białorusi.
Posłuchaj
Sekretne rozmowy Putina i Łukaszenki
Część komentatorów zauważa także, że wizyta Putina w Mińsku wiąże się z nowym etapem rosyjskiej agresji.
REKLAMA
Przy tym wszystkim, należy podkreślić, że pytanie o cele i powody spotkania Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina w Mińsku pozostaje otwarte, podobnie jak wcześniejszej wizyty ministra obrony Siergieja Szojgu w Mińsku.
Trzeba pamiętać, że podczas serii spotkań w 2021 roku Łukaszenka i Putin z pewnością, pośród innych kwestii, omawiali przygotowania do inwazji na Ukrainę, która miała miejsce m.in. z białoruskiego terytorium. Ten temat rozmów udało im się wówczas utrzymać w sekrecie.
Czytaj także:
- Ukraiński generał: Putin jedzie do Mińska, by naciskać na udział Białorusi w wojnie
- Tajne plany Putina i Łukaszenki. Sannikau: poprzednia wizyta Szojgu w Mińsku miała miejsce trzy tygodnie przed inwazją
IAR/PolskieRadio24.pl/in./
REKLAMA