Tak czarował Pele. Najlepsze zagrania legendy futbolu [WIDEO]

2022-12-29, 22:47

Tak czarował Pele. Najlepsze zagrania legendy futbolu [WIDEO]
Pele miał 82 lata. Foto: ESPN Original Entertainment/Entertainment Pictures/Forum

"Wcześniej piłka nożna była tylko sportem. Pele wszystko zmienił" - napisał jeden z jego następców w ekipie "Canarinhos" Neymar, który jak wielki poprzednik gra z numerem 10.

Odejście legendy

Zmagający się z nowotworem jelita grubego 82-letni Pele, jeden z najlepszych piłkarzy w historii, przebywał w szpitalu Alberta Einsteina od końca listopada.

Kilka dni temu poinformowano, że jego stan zdrowia znów się pogorszył. "Choroba postępuje, a legenda futbolu wymagała także większej troski w leczeniu niewydolności nerek i serca" - informowano.

Były znakomity piłkarz od prawie dwóch lat walczył z rakiem jelita. Na początku września 2021 roku przeszedł operację guza okrężnicy. Oprócz kłopotów z układem pokarmowym od lat cierpiał na problemy z biodrami.

Magia futbolu. Tak czarował Pele

Pele jest jedynym trzykrotnym mistrzem świata w piłce nożnej. Z reprezentacją Brazylii triumfował w 1958, 1962 i 1970 roku.

W drużynie narodowej zdobył 77 goli w 92 meczach w latach 1957-71. Długo był samodzielnym rekordzistą w liczbie bramek dla reprezentacji Brazylii. Dopiero podczas niedawnych mistrzostw świata w Katarze wynik 77 goli wyrównał Neymar.

Z klubem Santos sześć razy świętował mistrzostwo Brazylii oraz dwa razy zdobył Copa Libertadores - południowoamerykański odpowiednik Ligi Mistrzów. Przez ostatnie trzy sezony kariery grał w New York Cosmos, z którym w 1977 również wywalczył mistrzostwo. Do USA przyjechał z postanowieniem zwiększenia popularności piłki nożnej w tym kraju.

W całej karierze strzelił 1283 goli w 1367 meczach według jego autobiografii; choć inne źródła podają, że było 1284 w 1356 meczach.

Pele - najlepszy wśród najlepszych Pele - najlepszy wśród najlepszych

Czytaj także:

red/PolskieRadio24.pl

Polecane

Wróć do strony głównej