Więcej Ukraińców wraca do swojego kraju, niż przyjeżdża do Polski. SG podała nowe dane

Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, straż graniczna odnotowała 8,789 mln wjazdów do Polski i 6,999 mln wyjazdów na Ukrainę. W ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski przyjechało 27,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 31 tys. osób - podała SG.

2022-12-30, 10:41

Więcej Ukraińców wraca do swojego kraju, niż przyjeżdża do Polski. SG podała nowe dane
Straż Graniczna podała najnowsze dane dot. przekraczania granicy polsko-ukraińskiej. Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

"W dniu 29.12 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 27,2 tys. osób. Od 24.02 - 8,789 mln osób" - podano na Twitterze Straży Granicznej.

Polska pomaga uchodźcom z Ukrainy

Jak dodano, z Polski na Ukrainę w czwartek odprawionych zostało 31 tys. osób. Od 24 lutego - ponad 6,999 mln.

Piątek to 310. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Od początku wojny Polska stała się głównym kierunkiem migracyjnym dla uchodźców z walczącego państwa. W szczytowym momencie w kraju znajdowało się nawet kilka milionów uchodźców, część z nich jednak wróciła na Ukrainę, a część ruszyła do kolejnych państw europejskich.

Próby nielegalnego wejścia do Polski z Białorusi

Pomimo sytuacji na granicy z Ukrainą, związanej z trwającą tam wojną, straż graniczna nie przestała zmagać się z próbami nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów zmierzających do Unii Europejskiej głównie z państw arabskich przez Białoruś.

REKLAMA

W czwartek z Białorusi do Polski próbowały nielegalnie się przedostać dwadzieścia cztery osoby. Byli to obywatele Iraku i Afganistanu. Pięć osób podchodziło pod barierę graniczną, a następnie wycofało się na Białoruś.

Na terenie działania posterunku straży granicznej Michałowo po pościgu za pomocnictwo zatrzymano jednego Białorusina. Mężczyzna przewoził pięciu obywateli Afganistanu.

Z danych SG wynika, że do tej pory w grudniu odnotowano ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie ponad 15,3 tys.

Na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

REKLAMA

SG poinformowała, że uruchomiony został kolejny odcinek bariery elektronicznej o długości 17,6 km na terenie placówek granicznych w Nowym Dworze i Lipsku. Obecnie bariera ma łączną długość 72 km, wyposażone m.in. w kamery dzienno-nocne i termowizyjne. Do końca roku mają być oddane kolejne jej dwa odcinki o długości 17,2 oraz 18,1 km.

Od 1 lipca na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej