Najtrudniejszy rok dla polskiej dyplomacji. MSZ podsumował mijające 12 miesięcy

To był najtrudniejszy rok dla polskiej dyplomacji od przełomu roku 1989 - tak mijające 12 miesięcy ocenia rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Łukasz Jasina. Jak podkreślił, działania resortu były zdominowane przez reakcję na rosyjską agresję na Ukrainę oraz przewodnictwo Polski w OBWE.

2022-12-31, 03:01

Najtrudniejszy rok dla polskiej dyplomacji. MSZ podsumował mijające 12 miesięcy
MSZ: to był najtrudniejszy rok dla polskiej dyplomacji od 1989. Foto: gov.pl/web/dyplomacja

- W takich trudnych sytuacjach dyplomacja ma najwięcej do powiedzenia - podkreślił Łukasz Jasina. W kontekście wsparcia Ukrainy na arenie międzynarodowej polskie władze zwracają uwagę między innymi na przyznanie Kijowowi statusu kandydata do Unii Europejskiej. - Udało się nam w bardzo skuteczny sposób wesprzeć Ukrainę, która walczy z rosyjską agresją - podkreślił rzecznik MSZ.

- Udało się nam zwrócić uwagę na forum międzynarodowym na wszystkie sprawy z tą agresją związane i przez to także bardzo mocno popracować nad bezpieczeństwem Polski, wspierając prezydenta, premiera. Polska dyplomacja pokazała w ciągu ostatnich 12 miesięcy, że jest aktywna, kompetentna i posiada umiejętność oddziaływania na opinię publiczną w krajach, gdzie są akredytowani nasi ambasadorzy - zapewnił Łukasz Jasina.

Mocne odbudowanie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi

Rzecznik MSZ ocenił, że w obliczu rosyjskiej wojny na Ukrainie Polska musiała przemodelować sposób przewodzenia OBWE. - Z niemego przewodniczącego staliśmy się bardzo aktywnym państwem przewodzącym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zwracającym uwagę na tę agresję Rosji i na łamanie przez nią praw międzynarodowych, praw człowieka. Jako państwo przewodniczące, związane z wartościami, z obroną prawa międzynarodowego, odnieśliśmy wielki sukces, bo jest nim mówienie prawdy o tym, co się dzieje, a nie zaklajstrowywanie konfliktów w niemy sposób - powiedział Łukasz Jasina.

Posłuchaj

MSZ - to był najtrudniejszy rok dla polskiej dyplomacji od 1989 (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Resort dyplomacji argumentuje, że w ramach OBWE, mimo sprzeciwu Rosji, udało się utrzymać obecność Organizacji na Ukrainie, a także zagwarantować ciągłość operacyjną w przypadku pozostałych misji OBWE - w Azji Centralnej i na Bałkanach.

REKLAMA

Łukasz Jasina dodał, że wojna przyniosła również bardzo mocne odbudowanie stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz nawiązanie ważnych relacji z wieloma krajami Afryki i Azji. - W rok 2023 wchodzimy z optymizmem. Mamy dużo problemów, ale nauczyliśmy się je rozwiązywać - zaznaczył rzecznik MSZ.

Ponadto, prawdopodobnie w lutym, minister Zbigniew Rau ma wygłosić w Sejmie tak zwane expose szefa MSZ.

Zobacz także:

dn/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej