Kolejne próby nielegalnego przedostania się do Polski. Zatrzymano trzech przemytników

Wczoraj z Białorusi do Polski nielegalnie próbowały przedostać się 52 osoby - poinformowała Straż Graniczna. 6 osób podchodziło pod barierę zbudowaną na granicy, ale wycofały się na teren Białorusi.

2022-12-31, 08:53

Kolejne próby nielegalnego przedostania się do Polski. Zatrzymano trzech przemytników
Straż Graniczna udaremniła kolejnE próbY przekroczenia granicy. Foto: Twitter/Straz_Graniczna

Za pomocnictwo zatrzymano trzech obywateli Ukrainy, którzy przyjechali po łącznie 17 cudzoziemców - 12 obywateli Egiptu, 3 obywateli Syrii i 2 obywateli Turkmenistanu.

Coraz mniej przypadków

Z danych Straży Granicznej wynika, że do tej pory w grudniu odnotowano ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W listopadzie zanotowano ponad 2,2 tys. takich prób, w październiku - ponad 2,5 tys. Od początku roku było ich łącznie ponad 15,3 tys.

Od 1 lipca do 31 grudnia na Podlasiu obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG.

Po kolejnym przedłużeniu przez wojewodę zakaz obowiązuje obecnie do końca roku w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach. 

REKLAMA

Budowa elektronicznej zapory

Trwa instalowanie bariery elektronicznej, która ma być uzupełnieniem stalowego ogrodzenia zbudowanego na 186 kilometrach granicy z Białorusią. Bariera elektroniczna ma mieć 206 km i obejmie również odcinki, gdzie stalowego ogrodzenia nie ma, np. graniczne rzeki.

SG poinformowała, że uruchomiony został kolejny odcinek bariery elektronicznej o długości 17,6 km na terenie placówek granicznych w Nowym Dworze i Lipsku. Według wcześniejszych zapowiedzi cały system miał zostać uruchomiony do końca tego roku. Powodem przedłużenia prac, jak tłumaczyła porucznik Anna Michalska, były opóźnienia w dostawie kamer termowizyjnych.

Barierę elektroniczną wykonuje Elektrotim, a jej koszt to ok. 343 mln zł. Docelowo ma zabezpieczyć około 206 kilometrów. Będzie wyposażona w ok. 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych.

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej