Rada Najwyższa Ukrainy upamiętniła Stepana Banderę. Jest komentarz rzecznika polskiego MSZ
Rzecznik MSZ Łukasz Jasina pytany był o upamiętnienie Stepana Bandery na profilach Rady Najwyższej Ukrainy. W jego opinii "nasz stosunek do zbrodni popełnionych przez UPA pozostaje niezmienny, liczymy, że zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego doprowadzi do lepszego zrozumienia wspólnej historii".
2023-01-02, 12:38
W niedzielę, w 114. rocznicę urodzin Stepana Bandery, Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy opublikowała na Twitterze zdjęcie naczelnego dowódcy ukraińskiej armii gen. Wałerija Załużnego pod portretem przywódcy UPA i przytoczyła kilka cytatów z książek napisanych przez Banderę.
"Kiedy wybierając pomiędzy chlebem i wolnością naród opowiada się za chlebem, ostatecznie traci wszystko, w tym również chleb. Jeśli naród wybiera wolność, wówczas będzie miał chleb stworzony przez siebie i nikt mu go nie odbierze. (...) Całkowite i ostateczne zwycięstwo ukraińskiego nacjonalizmu nastąpi wówczas, gdy imperium rosyjskie przestanie istnieć" - przypomniano słowa Bandery na profilu Rady.
Ukraińska Rada Najwyższa o "wskazówkach" Bandery
"Aktualnie trwa walka z rosyjskim imperium. I te wytyczne Stepana Bandery są dobrze znane naczelnemu dowódcy sił zbrojnych" - dodano w mediach społecznościowych ukraińskiego parlamentu.
Rzecznik polskiego MSZ pytany przez PAP, czy będzie reakcja resortu na upamiętnienie Bandery na profilach Rady Najwyższej Ukrainy odparł: "Nasz stosunek do zbrodni popełnionych przez UPA pozostaje niezmienny. Liczymy, że zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego doprowadzi do lepszego zrozumienia wspólnej historii".
REKLAMA
Rzeź Wołyńska. 100 tys. zamordowanych Polaków
Bandera jako działacz ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRS. 30 czerwca 1941 r. Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 r.
Podczas pobytu Bandery w obozie, utworzona w 1942 r. Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), stanowiąca zbrojne ramię OUN-B, prowadziła na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zorganizowaną akcję eksterminacji ludności polskiej (zbrodnia wołyńska) - w jej wyniku zamordowano ok. 100 tys. Polaków.
Na zachodniej Ukrainie Bandera uznawany jest za bohatera ruchu narodowowyzwoleńczego.
- Wiceszef IPN o traktacie polsko-ukraińskim: powinien znaleźć się tam zapis o ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu
- Upamiętnienie rzezi wołyńskiej. "Po prostu boli ta historia"
- Rzeź wołyńska. Prezes IPN: przez prawdę i dialog Polakom i Ukraińcom uda się dojść do prawdziwej przyjaźni
Zobacz: wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) w Programie 3 Polskiego Radia
PAP
asp
REKLAMA