Trzydniowe obrady w Sejmie. Müller: liczę na to, iż opozycja nie będzie blokować i głosować przeciwko danym ustawom
Odbyła się konferencja prasowa PiS przed kolejnym posiedzeniem Sejmu. Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller i Rafał Bochenek, rzecznik prasowy PiS, omówili najważniejsze projekty ustaw, które będą procedowane przez izbę niższą.
2023-01-11, 09:09
Piotr Müller mówił, że dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie Sejmu. - Zajmiemy się m.in. projektem o środkach unijnych oraz o kodeksie wyborczym. Pierwszy pkt obrad jest ważny - ma przybliżyć Polskę do wypłaty środków z KPO i dodatkowych środków unijnych - zaznaczył.
Rzecznik rządu mówił, że ten cel jest bardzo istotny. - Środki z KPO są ważną kwestią i liczę na to, iż opozycja nie będzie blokować i głosować przeciwko danym ustawom, ale wspólnie dla dobra Polski zagłosuje tak, aby przybliżyć nas do wypłaty środków z KPO - podkreślił.
Kodeks wyborczy
Kolejną ustawą, nad którą skupi się Sejm, kontynuował Michał Bochenek, będzie ustawa związana ze zmianami w kodeksie wyborczym. - Są to zmiany, które mają przyczynić się do tego, aby zwiększyła się liczba komisji wyborczych - stwierdził.
- Wielu ludzi w małych miejscowościach ma problem z dostępnością do lokali wyborczych - dlatego chcemy zwiększyć ich ilość. Powinno powstać dodatkowo około 6 tysięcy takich miejsc - dodał.
REKLAMA
Rzecznik PiS mówił ponadto, że "wyborcy powyżej 60. roku życia po wcześniejszym zgłoszeniu będą mogli liczyć na bezpłatny transport do lokali wyborczych, który organizuje gmina, a koszty tego transportu pokryje wojewoda".
- Ważną kwestią jest transparentność oraz liczenie głosów. Przepisy te będą także zawarte w tej ustawie. Na przykład zostanie wzmocniona rola mężów zaufania, którzy będą otrzymywali za taką pracę wsparcie finansowe - zaznaczył.
Posiedzenie Sejmu
Podczas rozpoczynającego się dzisiaj (godz.10.00) trzydniowego posiedzenia Sejmu, posłowie zajmą się między innymi projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego. Przygotowała go grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem wnioskodawców proponowane zmiany mają zwiększyć frekwencję oraz ułatwić obywatelom dotarcie do lokali wyborczych. Projekt przewiduje możliwość utworzenia obwodowych komisji wyborczych w miejscowościach liczących 200 lub 300 osób. Wcześniej w obwodzie do głosowania musiało mieszkać co najmniej 500 osób. Zaproponowano też darmowy dowóz do lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które ukończyły 60 lat. Nowelizacja likwiduje też odrębne komisje - do przeprowadzenia głosowania w obwodzie i do ustalania wyników głosowania. Liczenie głosów ma przeprowadzić cała komisja, a karty do głosowania mają być okazywane wszystkim jej członkom.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o SN
Sejm rozpocznie też prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma umożliwić uruchomienie unijnych pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Jego założenie były negocjowane podczas rozmów ministra do spraw Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.
Zgodnie z zapisami projektu sprawy dyscyplinarne środowiska sędziowskiego miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że utworzona niedawno Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego straci uprawnienie do orzekania w sprawach sędziów. Nadal będzie rozstrzygała sprawy dyscyplinarne pozostałych zawodów prawniczych.
Bezpieczeństwo społeczne rolników
Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmiany mają skutkować zwiększeniem emerytur rolniczych przez powiązanie emerytury podstawowej z KRUS z najniższą emeryturą z ZUS. Wyrównanie zasad przyznawania emerytury w KRUS i ZUS ma kosztować budżet państwa ponad 2 miliardy złotych. Pierwsze czytanie odbyło się wczoraj na posiedzeniu połączonych komisji: polityki społecznej i rodziny oraz rolnictwa.
Podczas tego posiedzenia posłowie zajmą się też rządowym projektem ustawy o jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Rada Ministrów przyjęła go w połowie grudnia. Przepisy zakładają między innymi poprawę skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości oraz stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych.
REKLAMA
- Pieniądze z KPO coraz bliżej? Rzecznik rządu: zielone światło od KE po przyjęciu ustawy
- "Ustalenia przełożą się na programy i przepisy". Premier i minister rolnictwa po spotkaniu ze związkami rolników
IAR,pkur
kor
REKLAMA
REKLAMA