Mularczyk odpowiada Scholzowi: spotkałem niemieckie małżeństwo zawstydzone tym, że Niemcy nie wypłaciły reparacji

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk nawiązał w ten sposób do słów kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który przekonywał, że spotkał podczas joggingu Polaka, który mówił mu, by ten "nie dał się zwariować" żądaniami dotyczącymi leopardów, wysuwanymi przez polski rząd.

2023-01-17, 10:01

Mularczyk odpowiada Scholzowi: spotkałem niemieckie małżeństwo zawstydzone tym, że Niemcy nie wypłaciły reparacji
Premier Mateusz Morawiecki: rząd podejmuje nieustanne wysiłki, by umiędzynarodowić temat odszkodowań od Niemiec. Foto: nac.gov.pl

Kanclerz Niemiec bronił w ten sposób swojego stanowiska w sprawie dostaw czołgów Leopard na Ukrainę. W odpowiedzi na te słowa wiceszef polskiego MSZ na Twitterze napisał, że wczoraj w trakcie joggingu w Berlinie spotkał niemieckie małżeństwo, które chciało wypłacić Polsce kilkaset euro tytułem reparacji wojennych.

- Mówili, że im bardzo wstyd, że rząd Niemiec tak długo zwleka z wypłatą Polsce reparacji za zniszczenia i rabunek podczas II wojny światowej - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.

Ogromne straty

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

REKLAMA

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.

Odszkodowania za straty wojenne. Wiceszef MSZ zwrócił się do amerykańskiego Kongresu

10 stycznia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk przekazał, że rząd zwróci się do Kongresu USA - komisji, senatorów i kongresmenów - o wsparcie w działaniach ws. rekompensaty za straty wojenne od Niemiec.

Czytaj także:

13 stycznia ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego ONZ Csabą Korosim i przekazał mu pismo z prośbą o przyjrzenie się sprawie odszkodowań wojennych od Niemiec, o które stara się Polska. Kopię listu otrzymał też sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

pp/PAP/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej