Izabela, królowa Hiszpanii. Co wydarzyło się w Sewilli?
W tym jednym z najważniejszych miast ówczesnej Kastylii królowa Izabela musiała pokazać się jako surowa i konsekwentna władczyni. Tu również spotkała ją wielka i radosna chwila, na którą czekała, wraz z mężem, od dawna.
2023-01-18, 05:45
Kiedy po pomyślnej dla Kastylii bitwie z królem Portugalii Alfonsem V stało się jasne, że prawa królowej Izabeli to tronu (w serialu "Izabela, królowa Hiszpanii" w reż. J. Fradesa i O. Ferrera gra ją Michelle Jenner) nie są już zagrożone, monarchini mogła skupić się w większym niż dotychczas stopniu na sprawach wewnętrznych.
Wszak podczas wojny o sukcesję z siłami portugalskimi sprzymierzyło się wielu kastylijskich możnowładców. Królowa musiała więc pokazać swoją determinację, jeśli chodzi o posłuszeństwo jej okazywane, przestrzeganie praw oraz egzekwowanie sprawiedliwości.
Dlatego w połowie 1477 roku zdecydowała się wybrać do Sewilli.
Posłuchaj
Dzieje miasta
Położona na wschodnim brzegu rzeki Guadalkiwir Sewilla należała do najstarszych i najważniejszych miast królestwa Kastylii i Leónu. Przed narodzeniem Chrystusa zamieszkiwał ją lud Iberów, następnie Fenicjanie i Kartagińczycy, potem przeszła pod panowanie rzymskie.
REKLAMA
W następnych, już chrześcijańskich wiekach, miasto przejęli germańscy Wizygoci, po nich zaś – gdy Półwysep Iberyjski opanowali Arabowie – Sewilla stała się, od VIII w., muzułmańska.
Dzięki postępom rekonkwisty w 1248 roku to piękne i potężne arabskie miasto zostało odzyskane przez siły chrześcijańskie – po wielomiesięcznym oblężeniu zdobył je król Kastylii i Leónu Ferdynand III.
Warto podkreślić, że w połowie XV w., za czasów królowej Izabeli, rekonkwista nie była zakończona: muzułmanie trwali w południowej części dzisiejszej Hiszpanii – w Emiracie Grenady (od Gibraltaru, przez Malagę, po ziemie na wschód od Almerii).
Królewski Alcázar
Królowa Izabela przybyła do Sewilli w lipcu 1477 roku. Według kronik męczył ją – typowy dla tej części Andaluzji – upał. Przed słonecznym żarem chroniła się w murach niezwykłego sewilskiego miejsca: Alcázaru.
REKLAMA
Ten wielki zespół budynków, będących fortecą arabską przekształconą na rezydencję władców muzułmańskiego kalifatu, potem zaś: królów Kastylii, wyróżniał się swoim stylem. Do dziś przybywający do Sewilli mogą podziwiać ów architektoniczny miks, zwany mudéjar, polegający na łączeniu elementów islamskich i chrześcijańskich (romańskich, gotyckich).

Sale Alcázaru miały się stać świadkami ważnych chwil panowania Izabeli i jej męża Ferdynanda (w serialu gra go Rodolfo Sancho) – tu zostanie między innymi przyjęty Krzysztof Kolumb po odbyciu swojej podróży do Ameryki.
To jednak przyniesie przyszłość. W 1477 roku Alcázar zobaczył królową Izabelę w roli tej, która stoi na czele wymiaru sprawiedliwości.
Porządki w Sewilli
Izabela zajęła się w Sewilli między innymi rozpatrywaniem spornych spraw, wysłuchiwaniem petentów, wydawaniem najczęściej surowych, choć i w opinii wielu – sprawiedliwych wyroków. "Co najmniej cztery tysiące złoczyńców wolało uciec z miasta niż stanąć przed wymierzającą sprawiedliwość królową", pisał historyk Warren K. Carrroll za kronikarzami z epoki.
REKLAMA
Co więcej, Izabela poradziła sobie również z ukróceniem władzy dwóch potężnych sewilskich rodów: księcia Medina-Sidonia (w tej roli Antonio Garrido) oraz markiza Kadyksu (Fernando Soto). Skończyło się choćby na tym, że książę, który sprawował kontrolę nad Alcázarem czy mostem nad rzeką Guadalkiwir, oddał te ważne punkty miasta pod królewskie władanie.
***
- Izabela, królowa Hiszpanii. Świat, w którym przyszło jej żyć
- Izabela, królowa Hiszpanii. Ślub, którego miało nie być
***
REKLAMA
Książę Juan
Sewilla stała się również miejscem narodzin kolejnego dziecka Izabeli i Ferdynanda – upragnionego syna, następcy tronu.
Królewska para miała jak dotychczas córkę: 8-letnią Izabelę (drugie dziecko królowa poroniła kilka lat wcześniej, w czasie wojny o sukcesję).
Chłopiec, który przyszedł na świat 30 czerwca 1478 roku, otrzymał imię Jan (Juan). Jak nakazywała tradycja: po dziadku, ale i dlatego, by wspomnieć o szczególnie czczonym przed Izabelę św. Janie Ewangeliście.
Trzy dni miasto świętowało narodziny księcia. Później odbyły się - z wielkim splendorem, a pod przewodnictwem kardynała Mendozy (w serialu: Andrés Herrera) - uroczystości chrzcielne małego Jana w kościele Santa Maria la Mayor.
REKLAMA

Będąc w Sewilli, królowa Izabela skorzystała z okazji i po raz pierwszy w życiu popłynęła statkiem po Gwadalkiwirze na południe, ku Zatoce Kadyksu i ku oceanowi. Władczyni nie wiedziała wtedy jeszcze, że za kilkanaście lat będzie patronować wyprawie, która rzuci wyzwanie bezkresowi Atlantyku i na zawsze odmieni oblicze Hiszpanii. I oblicze całego świata.
jp
Źródła: Warren H. Carroll, "Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii", Warszawa 2007; Manuel Fernández Álvarez, "Izabela Katolicka", 2012; Simon Barton, "Historia Hiszpanii", Warszawa 2011.
REKLAMA